- Чим забезпечена амбулаторія Визирки для надання допомоги людям?![Ганна Масленнікова: "Визирська амбулаторія оснащена відповідно до всіх сучасних стандартів сільської медицини".]()
Наша амбулаторія оснащена за всіма сучасними стандартами сільської медицини. Ми можемо взяти загальні аналізи крові та сечі, зробити отоскопію (огляд зовнішнього слухового проходу, барабанної перетинки - прим. ред.), офтальмоскопію (огляд очного дна - прим. ред.), є пульсоксиметр (прилад для вимірювання рівня насичення киснем капілярної крові - прим. ред.). Ми проводимо вимірювання параметрів тіла, можемо виміряти тиск, зробити аналізи на вагітність і ВІЛ. Визирська амбулаторія невелика: тут працює один сімейний лікар, дві медсестри, реєстратор і санітарка. Наш колектив маленький, але дуже дружний, молодий і продуктивний. Хоча я сама і міський житель, досвід роботи в селі вважаю для себе дуже цінним: широкі вікові рамки пацієнтів, які звертаються, з самого народження і до глибокої старості. Приходять з різними проблемами, в тому числі й з метою профілактики: пройти медогляд, зробити щеплення або виявити захворювання на ранній стадії.
- Як проходить в амбулаторії Ваш робочий день?![Ганна Масленнікова: "Визирська амбулаторія оснащена відповідно до всіх сучасних стандартів сільської медицини".]()
Він у мене обширний і різноманітний, прийомів багато - люди приходять як з дрібними проблемами, так і з серйозними. Ми організували планування профілактичних заходів - наприклад, щеплень, займаємося також аналізом причин захворюваності. У нас був невеликий спалах туберкульозу, ми відразу ж визначили, хто хворіє й з ким він міг контактувати, зібрали цю групу людей і за підтримки сільради відвезли в тубкабінет Лиманського району, де їх пролікували. Таким чином цей процес був локалізований. Сімейний лікар займається всім: коли працюєш з сім'єю, знаєш чим хворіють представники старшого покоління, можеш аналізувати ризики захворювань у молодих людей і, відповідно, як розвиваються діти в цій сім'ї. Раніше я працювала в обласному тубдиспансері, але таким досвідом роботи з пацієнтами від дитячого до похилого віку може похвалитися не кожен міський лікар.
- Чого не вистачає нашій медицині та пацієнтам?
Здоров'я людини залежить від неї самої, від її способу життя й розуміння того, що будь-яке захворювання краще виявити на ранніх стадіях. До свого здоров'я потрібно прислухатися. У нас в районі організована "Школа здоров'я", керівником якої я є. Ця школа працює для навчання всього населення: починаючи від дітей і підлітків, закінчуючи літніми людьми - як бути здоровими та як жити з тими чи іншими захворюваннями, в разі якщо вони є.
- Чого можуть навчитися літні люди в "Школі здоров'я"?![Ганна Масленнікова: "Визирська амбулаторія оснащена відповідно до всіх сучасних стандартів сільської медицини".]()
Люди похилого віку приходять до сімейного лікаря не тільки поскаржитися на стан свого здоров'я, а й за спілкуванням, а це вимагає чимало часу. У цих людей часто є захворювання, які не можна вилікувати повністю, а тому наше завдання - навчити їх жити з цими захворюваннями: як контролювати тиск, рівень цукру, холестерину, як стежити за станом свого серця. Плюс до всього, наша "Школа здоров'я" буде об'єднувати цих людей в групи, де вони зможуть знайти спільні теми для спілкування.
- У найближчому майбутньому Визирська амбулаторія переїде в новий будинок?
Ми цього дуже чекаємо. Будується нове приміщення за всіма європейськими стандартами: нова амбулаторія буде простора, в ній будуть всі необхідні кабінети та обладнання, буде зручно й співробітникам, і пацієнтам, оскільки медична допомога надаватиметься на значно вищому рівні. Громада наша розвивається і має амбіційні плани, одним з результатів яких стане збільшення населення Визирки, думаю, і амбулаторія наша тоді буде розширюватися. Нас забезпечать транспортом, за допомогою якого сімейний лікар також зможе оперативно добиратися до пацієнтів.
- Ваша амбулаторія працює тільки для жителів Визирки?![Ганна Масленнікова: "Визирська амбулаторія оснащена відповідно до всіх сучасних стандартів сільської медицини".]()
У реформі первинної ланки медицини немає такого поняття, що амбулаторія обслуговує якийсь один населений пункт. У мене є пацієнти, які живуть в сусідніх селах, і ті, які приїжджають здалеку, є і пацієнти з Одеси. Це пов'язано з тим, що люди приїжджають не стільки в амбулаторію, скільки до лікаря, з яким їм комфортно, якому вони довіряють.
- Чи потрібна допомога амбулаторії від профільних фахівців?![Ганна Масленнікова: "Визирська амбулаторія оснащена відповідно до всіх сучасних стандартів сільської медицини".]()
У нас амбулаторія первинної допомоги, і акцент тут робиться на сімейній медицині. Вузькі фахівці є на другому рівні медицини, в нашій Центральній районній лікарні, куди ми за необхідності відправляємо пацієнтів. Сенс реформи полягає в тому, щоб сімейний лікар, підготовлений в різних напрямках, міг розв'язати проблему на першому рівні, якщо це можливо, або ж направити пацієнта до фахівця, якщо необхідно, і таким чином зменшити навантаження фахівців другої ланки.
- Що сьогодні є найбільш важливим у Вашій роботі?
Хотілося б, щоб люди більше довіряли нам, медичним працівникам. Коли людина відкрита, працювати набагато цікавіше і легше. До того ж, хотілося б, щоб люди активніше підписували декларації з сімейними лікарями.
- Що б Ви як медик порекомендували жителям Визирки?![Ганна Масленнікова: "Визирська амбулаторія оснащена відповідно до всіх сучасних стандартів сільської медицини".]()
Я вважаю, що краще запобігти хворобі, ніж її лікувати. Наприклад, зараз в Україні несприятлива ситуація з дифтерії, у зв'язку з чим я рекомендую всім пройти вакцинацію, особливо дорослим, що не прищеплювалися протягом десяти років. Вакцина від дифтерії у нас є в достатній кількості. Почався сезон грипу, і вакцинація є ефективним методом профілактики цього захворювання. В нашій амбулаторії можна зробити щеплення від грипу, вакцину пацієнт повинен придбати сам. Навіть якщо людина захворіла, - це не привід відмовлятися від вакцинації, оскільки існують різні штами грипу. Що стосується дітей, хотілося б відзначити позитивну динаміку - у нас всі діти зі щепленнями. Ця робота ведеться добре. Хотілося б порекомендувати вакцинацію від грипу і для дітей.
- Розташування Визирки поблизу великих підприємств якось впливає на здоров'я людей, які тут живуть?
Аналізуючи рівень алергічних, астматичних та онкологічних захворювань, можна відзначити, що у нас ці показники не відрізняються від інших населених пунктів, де такі об'єкти знаходяться далеко. Дякую нашим підприємствам, що піклуються про стан здоров'я своїх працівників, і відправляють всіх на вакцинацію до сімейного лікаря. Наприклад, керівництво "ТІС" нам завжди допомагає, і ніколи не відмовляє в підтримці, за що ми їм вдячні. Для амбулаторії вони придбали дитячі ваги, отоскоп, витратні матеріали: шпателі, тести на глюкозу, канцтовари, магніт для магнітотерапії (фізіотерапевтична процедура, являє собою постійну або змінну дію магнітного поля на певні зони організму - прим. ред.). Дуже приємно, що вони часто самі цікавляться що потрібно для нашої амбулаторії.
- Як складається взаємодія з керівництвом Визирської громади?![Ганна Масленнікова: "Визирська амбулаторія оснащена відповідно до всіх сучасних стандартів сільської медицини".]()
У нас дуже хороші відносини з керівництвом ОТГ - нам ніколи не відмовляють у допомозі. Наша взаємодія плідна, і видно, що медицина тут є одним з пріоритетних напрямків. Ведуться переговори між керівництвом Центру первинної медико-санітарної допомоги та керівництвом громади для розвитку різних медичних проєктів в нашій громаді.
- Чи спрощує роботу те, що у Визирці з'явилася аптека?
Дуже зручно, що є аптека поруч, оскільки раніше найближча аптека була в місті Южне. Тепер, завдяки підтримці благодійного фонду імені Олексія Ставніцера, не потрібно їхати за лікарськими препаратами в інші населені пункти, люди можуть купувати їх поруч і за соціальними цінами.
- Що б Ви побажали жителям села і Вашим пацієнтам?![Ганна Масленнікова: "Визирська амбулаторія оснащена відповідно до всіх сучасних стандартів сільської медицини".]()
Я хочу, щоб мої пацієнти були завжди здорові, адже здоров'я - найцінніше, що у нас є. Я б дуже хотіла, щоб жителі зверталися до сімейного лікаря, завжди коли у них виникають питання, як запобігати хвороби. Саме сімейний лікар може розповісти, як не захворіти, як вчасно виявити та вилікувати хворобу. Сімейний лікар завжди розповість, як бути здоровим.