- Ви нещодавно побували у Визирській об'єднаній громаді. Ви були в журі педагогічного конкурсу і знаєте, що в цій громаді є така мета - відродження профтехосвіти на селі. Як Ви до цього ставитеся?
Я цікавився цим питанням у Визирці. Вони хочуть на базі однієї зі шкіл створити коледж, в якому будуть і групи ПТУ. Ми розмовляли з директором школи - ПТУ в Южному Ігорем Андрійовичем Синячовим. Він серед своїх учнів, починаючи з 4 класу, відбирав тих, хто вступить до ПТУ. Не за оцінками, а за їх інтересами. Я навіть пропрацював в нього рік - чудові там навчаються хлопці, дуже допитливі й наполегливі.
Так ось у Визирській громаді можна створити щось на зразок такої моделі. Це сучасний європейський шлях. Наприклад, у Норвегії система профтехосвіти є обов'язковою. Якщо випускник школи не закінчив ПТУ, його не беруть до інституту. Він зобов'язаний пройти через робітничі професії. Коли я був депутатом Верховної Ради СРСР, ми вивчали досвід дуальної системи профтехосвіти у Німеччині. Я побував у Кельні, познайомився з цими центрами. Система така: хлопці навчаються у школі, але в якісь дні приходять до спеціалізованого центру, де з ними займаються за обраною професією, там вони проходять практику. В ті роки ми відмовилися від такої дуальної форми, тому що наша система ПТУ була набагато крутіше. Коли я виступав у Парижі на Асамблеї ЮНЕСКО с доповіддю про профтехосвіту й розповідав, як вона влаштована в нас, представники країн Європи були шоковані, а коли додав ще й розповідь про класичну музику, що лунає на заняттях у ПТУ, там був справжній фурор. Зараз в Україні хочуть впровадити цю дуальну систему. Якщо раніше "Кислородмаш", завод імені Кірова або завод радіальних верстатів самі оплачували навчання, то сьогодні підприємства не бажають нести ці витрати. Хоча у Визирці, як мені сказали, є підприємства, які зацікавлені в робочих. Тому вони готові вкладати гроші в навчання хлопців. Визирка взагалі справила на мене колосальне враження.
У центрі села працює фонтан з підсвічуванням, створена центральна площа, на ній, крім фонтану скульптури на морську тематику, кругом повно зелені. Є тут і соціальна аптека, і магазин з доступними цінами на продукти, пенсіонерам матеріально допомагають, в школах громади є інтернет. І в цій громаді проходить фестиваль педагогічної майстерності! І як це було красиво! Дев'ять номінантів, чотири години йшов фінал конкурсу, призи для сільських вчителів у цілому - 100 тисяч гривень! Уявляєте?!
- Що, на Ваш погляд, потрібно зробити, щоб професійна освіта на селі розвивалася?
У Визирці, наприклад, діють дуже розумно. Вони виховують своїх дітей, допомагають їм вступити до інститутів, оплачують навчання, і потім ці випускники повертаються назад до рідного краю. Депутат Одеської облради Олег Кутателадзе ці ідеї всіляко підтримує. Це і є - відродження села. Тому, що сьогодні залучити, наприклад, випускників педагогічних університетів у село практично неможливо. А тут вони самі себе забезпечують кадрами. Тому і науковий підхід, і практичне застосування, і бачення перспективи у Визирці присутні - вони працюють на майбутнє. Система профтехосвіти тут має шанс відродитися і мати успіх.
Автор: Марина Жуковська.