ЛАН » Головні події дня » Золоті розсипи педагогіки Миколая Палтишева (фото)

Золоті розсипи педагогіки Миколая Палтишева (фото)

Золоті розсипи педагогіки Миколая Палтишева (фото)

  Ім'я вчителя фізики Миколи Миколайовича Палтишева вже давно стало легендарним. Але він як і раніше простий у спілкуванні, із задоволенням зустрічається з педагогічними колективами одеських шкіл, для яких читає лекції про нові підходи в педагогіці.
"Інтелектуальний форум", який очолює Олексій Козаченко, прийняв рішення видати всі його 15 книг в п'яти томах і назвати їх "Повне зібрання творів М. М. Палтишева".

  Перша книга цього п'ятитомника вже вийшла. Книга починається з дивовижної передмови, в якому Палтишев, як завжди, неординарно висловлюється про своє життя. Ось як там написано:

Чому? Чому люблю спостерігати молодь? Чому одержую справжнє задоволення, коли бачу різних? Одні голосно сміються. І мені цікаво. Інші чимось захоплені в розмові. І мені цікаво. Треті задумливо-мрійливі. І мені в радість. Четверті незалежні, з зарозумілим поглядом "в простір" проходять повз. І я їх розумію. І мені цікаво!
Чому? Чому вже кожного я люблю? Чому кожному хочеться якось допомогти? Чому дійсно багатьом допомагаю? Чому "дорослі" мені не цікаві, і я їх боюся?
Чому "дорослі" - все на одну особу, і все однаково байдужі? Чому з дорослих я люблю Великих, з якими довелося спілкуватися? Може, тому, що вони досягли свого Величі, залишаючись дітьми або підлітками? ..
... Чому я вірю кожному своєму учневі? А їх як багато було! Чому я іноді дратуюся, дивлячись на деяких учнів? Може, тому що вони не вірять у свої таланти, і я кваплю час, щоб змусити їх здригнутися і повірити в себе? Чому мені і їм цікаво спілкуватися один з одним? Чому я такий закоханий? Може, причина в тому, що я ВЧИТЕЛЬ?

Микола Палтишев

  До першого тому увійшли три книги автора. Це "Педагогічна майстерність та шляхи його осягнення", "Педагогічний катехизис для молодого вчителя" і "Екклезіаст педагогіки. Проповідник педагогіки" - теж для молодого вчителя. Кожен том міститиме по 500 сторінок тексту.
У першій книзі "Педагогічна майстерність та шляхи його осягнення" Микола Палтишев описує основні правила роботи вчителя. Це і цілісна дидактична система навчання, яка включає цілі й завдання навчання, відбір змісту при навчанні, вибір форм, методів і засобів навчання, і прогнозований результат. Це і його авторська поетапна система навчання, за якої з 2004 року працюють всі вчителі України. Це й урочно-тематична залікова система навчання, і модульна система навчання. Тут же дуже цікава наукова стаття "Педагогічні технології", в якій вчителям пояснюється, в чому різниця між системами навчання та педагогічними технологіями.
  У двох книгах для молодих вчителів "Педагогічний катехизис для молодого вчителя" і "Екклезіаст педагогіки. Проповідник педагогіки" містяться справжні "золоті розсипи педагогіки Палтишева". Багато написано просто в цитатах, які будуть так корисні молодим вчителям.
Ось деякі з них:

  • Якщо немає покликання бути вчителем, то знайди іншу роботу. Чи не гризи ні себе, ні дітей. (Про це ти дізнаєшся через років п'ять після початку роботи).
  • Головний заробіток в школі - це не гроші, а на все життя задоволення від спілкування з дітьми.
  • Якщо ти вирішив йти працювати вчителем заради заробітку, то ти помилився. Тут великих грошей не заробиш. Головний заробіток в школі - це задоволення на все життя від спілкування з дітьми.
  • Головними твоїми вчителями є твої учні. Умій їх почути, вдивлявся в їх реакцію на твої дії, і ти зрозумієш свої помилки.
  • При навчанні завжди став себе на місце своїх учнів, і ти багато зміниш у своїх підходах до них. 
  • Не будь снобом, не будь категорично принциповим. Умій прощати помилки учням.
  • Навчися щиро хвалити учнів.

  Сьогодні говорять про те, що в школах часто стали виникати конфлікти між вчителями, учнями та їх батьками. Палтишев вважає, що винні самі вчителі. Кожен учитель повинен розуміти, що перед ним сидять діти нової формації, які володіють величезною інформацією з інтернету і з інших джерел знань. Ці діти мають свої особливості. По-перше, вони не визнають авторитету дорослих. По-друге, вони себе вважають найголовнішими у світі. По-третє, вони завжди знаходяться "на своїй хвилі" і рідко звертають увагу на зауваження вчителя. Вчетверте, вони часто безграмотні. По-п'яте, вони володіють даром дивовижної інтуїції. Вшосте, вони часто помічають нещирість вчителя або навіть брехню. І цього вони вчителю не прощають. У цих дітей розвинене кліпове мислення. Вчителю потрібно з цим змиритися і не сповільнювати своїми діями їх розвитку і дорослішання. Та й молоді батьки теж виросли як "діти індиго" і володіють тими ж особливостями. Тому вчителі повинні це знати й вміти знаходити спільну мову з новим поколінням учнів та їх батьками.

  Також в книгах даються поради, як облаштувати клас, щоб учням в ньому було комфортно. Наводяться приклади, як вчителю робити план уроку та інше.
  Третя книга "Екклезіаст педагогіки. Проповідник педагогіки" теж містить безліч корисних порад для молодих вчителів.

Слово, сказане учням вчителем, друкується в їх душі надовго. Як часто не зовсім коректне зауваження учневі ранить його на все життя! І, навпаки, як розквітає прямо у нас на очах той учень, якого ти, якби ненароком, похвалив. Вмійте побачити той момент, коли весь клас радіє вашим словам і діям!

Не шкодуйте добрих слів своїм вихованцям! Вмійте бути суворим, але справедливим, простим в спілкуванні, але все-таки дорослим. Вмійте чекати від учня, коли твій предмет стане для нього ясним і у нього прокинеться інтерес до нього і до тебе особисто, і він стане відданим тобі до кінця своїх і твоїх днів.
Умійте показати учням, що вони вами улюблені.

  29 лютого, о 11 годині в Будинку вчених в Одесі відбудеться святкова презентація цієї книги. На неї запрошуються представники всіх шкіл Одеси, вчені-педагоги, журналісти.

Автор: Ірина Бужина. Доктор педагогічних наук, професор Південноукраїнського національного державного університету ім. К. Д. Ушинського.

Друк
Схожі новини:
У Доброславі впоралися з наслідками снігопаду своєчасно та якісно (фото)13:30
16 січ
В Одеській області обговорили проблему забруднених узбіч (фото)12:30
16 січ
Керівник оркестру «Визирські сурми» Степан Скочипець — ювіляр (фото)11:29
16 січ
У Визирській ОТГ оперативно усунули наслідки снігопаду (фото)16:06
15 січ
Сніговий покрив перетворив ТІС на казкового квест-гіганта (фотофакт)14:52
15 січ
Проблема сміття у Сичавці — наслідок адміністративного перепідпорядкування (відео)13:10
15 січ
НКРЕКП і уряд скасували пільги на електроенергію13:08
15 січ
Визирська ОТГ: спортклуб «Бушинкан» підбив підсумки року (фото)12:00
15 січ
Вихованці СК «Бушинкан» пишаються своїм тренером та особистими досягненнями (відео)11:51
15 січ
ТІС: від пошуку роботи до висококваліфікованих фахівців (відео)11:06
15 січ
Вивіз сміття з Сичавки та Кошар: проблема, яка потребує вирішення (фото)10:30
15 січ
Цифровізація адмінпослуг — ключовий пріоритет України09:12
15 січ
Чому в Україні не будують заводи з переробки сміття18:13
14 січ
Названа вартість вакцини від ковіда для українців17:34
14 січ
Кордонський старостат надихає на оптимізм (фото)15:01
14 січ
З Нового року Новобілярський старостат отримав нового керівника (відео)14:00
14 січ
Інна Ілюсь: «Я людина активної життєвої позиції, дуже люблю своє село, та мені не байдуже його майбутнє» (відео)13:01
14 січ
Світ вступив у новий «вітамінізований» рік12:00
14 січ
Цього року буде проведено капремонти дахів двох культзакладів — у Кордоні та Пшоняновому (відео)11:57
14 січ
Інформаційна кампанія EUКраїна допоможе українцям усвідомити переваги Євроінтеграції10:30
14 січ
В Доброславі оголошено конкурс на заміщення вакантних посад09:00
14 січ
У Визирській ОТГ зустріли зиму (фото, відео)16:13
13 січ
Петрівський коледж нагородив переможницю конкурсу (відео)15:15
13 січ
Колектив залізничного управління ТІС вступив у 2021 рік з упевненістю (відео)15:00
13 січ
Навіть під час карантину у клубі с. Пшонянове примудрялися створювати атмосферу свят (відео)14:00
13 січ
TOP