» » Золоті розсипи педагогіки Миколая Палтишева (фото)

Золоті розсипи педагогіки Миколая Палтишева (фото)

Золоті розсипи педагогіки Миколая Палтишева (фото)

  Ім'я вчителя фізики Миколи Миколайовича Палтишева вже давно стало легендарним. Але він як і раніше простий у спілкуванні, із задоволенням зустрічається з педагогічними колективами одеських шкіл, для яких читає лекції про нові підходи в педагогіці.
"Інтелектуальний форум", який очолює Олексій Козаченко, прийняв рішення видати всі його 15 книг в п'яти томах і назвати їх "Повне зібрання творів М. М. Палтишева".

  Перша книга цього п'ятитомника вже вийшла. Книга починається з дивовижної передмови, в якому Палтишев, як завжди, неординарно висловлюється про своє життя. Ось як там написано:

Чому? Чому люблю спостерігати молодь? Чому одержую справжнє задоволення, коли бачу різних? Одні голосно сміються. І мені цікаво. Інші чимось захоплені в розмові. І мені цікаво. Треті задумливо-мрійливі. І мені в радість. Четверті незалежні, з зарозумілим поглядом "в простір" проходять повз. І я їх розумію. І мені цікаво!
Чому? Чому вже кожного я люблю? Чому кожному хочеться якось допомогти? Чому дійсно багатьом допомагаю? Чому "дорослі" мені не цікаві, і я їх боюся?
Чому "дорослі" - все на одну особу, і все однаково байдужі? Чому з дорослих я люблю Великих, з якими довелося спілкуватися? Може, тому, що вони досягли свого Величі, залишаючись дітьми або підлітками? ..
... Чому я вірю кожному своєму учневі? А їх як багато було! Чому я іноді дратуюся, дивлячись на деяких учнів? Може, тому що вони не вірять у свої таланти, і я кваплю час, щоб змусити їх здригнутися і повірити в себе? Чому мені і їм цікаво спілкуватися один з одним? Чому я такий закоханий? Може, причина в тому, що я ВЧИТЕЛЬ?

Микола Палтишев

  До першого тому увійшли три книги автора. Це "Педагогічна майстерність та шляхи його осягнення", "Педагогічний катехизис для молодого вчителя" і "Екклезіаст педагогіки. Проповідник педагогіки" - теж для молодого вчителя. Кожен том міститиме по 500 сторінок тексту.
У першій книзі "Педагогічна майстерність та шляхи його осягнення" Микола Палтишев описує основні правила роботи вчителя. Це і цілісна дидактична система навчання, яка включає цілі й завдання навчання, відбір змісту при навчанні, вибір форм, методів і засобів навчання, і прогнозований результат. Це і його авторська поетапна система навчання, за якої з 2004 року працюють всі вчителі України. Це й урочно-тематична залікова система навчання, і модульна система навчання. Тут же дуже цікава наукова стаття "Педагогічні технології", в якій вчителям пояснюється, в чому різниця між системами навчання та педагогічними технологіями.
  У двох книгах для молодих вчителів "Педагогічний катехизис для молодого вчителя" і "Екклезіаст педагогіки. Проповідник педагогіки" містяться справжні "золоті розсипи педагогіки Палтишева". Багато написано просто в цитатах, які будуть так корисні молодим вчителям.
Ось деякі з них:

  • Якщо немає покликання бути вчителем, то знайди іншу роботу. Чи не гризи ні себе, ні дітей. (Про це ти дізнаєшся через років п'ять після початку роботи).
  • Головний заробіток в школі - це не гроші, а на все життя задоволення від спілкування з дітьми.
  • Якщо ти вирішив йти працювати вчителем заради заробітку, то ти помилився. Тут великих грошей не заробиш. Головний заробіток в школі - це задоволення на все життя від спілкування з дітьми.
  • Головними твоїми вчителями є твої учні. Умій їх почути, вдивлявся в їх реакцію на твої дії, і ти зрозумієш свої помилки.
  • При навчанні завжди став себе на місце своїх учнів, і ти багато зміниш у своїх підходах до них. 
  • Не будь снобом, не будь категорично принциповим. Умій прощати помилки учням.
  • Навчися щиро хвалити учнів.

  Сьогодні говорять про те, що в школах часто стали виникати конфлікти між вчителями, учнями та їх батьками. Палтишев вважає, що винні самі вчителі. Кожен учитель повинен розуміти, що перед ним сидять діти нової формації, які володіють величезною інформацією з інтернету і з інших джерел знань. Ці діти мають свої особливості. По-перше, вони не визнають авторитету дорослих. По-друге, вони себе вважають найголовнішими у світі. По-третє, вони завжди знаходяться "на своїй хвилі" і рідко звертають увагу на зауваження вчителя. Вчетверте, вони часто безграмотні. По-п'яте, вони володіють даром дивовижної інтуїції. Вшосте, вони часто помічають нещирість вчителя або навіть брехню. І цього вони вчителю не прощають. У цих дітей розвинене кліпове мислення. Вчителю потрібно з цим змиритися і не сповільнювати своїми діями їх розвитку і дорослішання. Та й молоді батьки теж виросли як "діти індиго" і володіють тими ж особливостями. Тому вчителі повинні це знати й вміти знаходити спільну мову з новим поколінням учнів та їх батьками.

  Також в книгах даються поради, як облаштувати клас, щоб учням в ньому було комфортно. Наводяться приклади, як вчителю робити план уроку та інше.
  Третя книга "Екклезіаст педагогіки. Проповідник педагогіки" теж містить безліч корисних порад для молодих вчителів.

Слово, сказане учням вчителем, друкується в їх душі надовго. Як часто не зовсім коректне зауваження учневі ранить його на все життя! І, навпаки, як розквітає прямо у нас на очах той учень, якого ти, якби ненароком, похвалив. Вмійте побачити той момент, коли весь клас радіє вашим словам і діям!

Не шкодуйте добрих слів своїм вихованцям! Вмійте бути суворим, але справедливим, простим в спілкуванні, але все-таки дорослим. Вмійте чекати від учня, коли твій предмет стане для нього ясним і у нього прокинеться інтерес до нього і до тебе особисто, і він стане відданим тобі до кінця своїх і твоїх днів.
Умійте показати учням, що вони вами улюблені.

  29 лютого, о 11 годині в Будинку вчених в Одесі відбудеться святкова презентація цієї книги. На неї запрошуються представники всіх шкіл Одеси, вчені-педагоги, журналісти.

Автор: Ірина Бужина. Доктор педагогічних наук, професор Південноукраїнського національного державного університету ім. К. Д. Ушинського.

Друк
Схожі новини:
Визирська громада: житель Першотравневого отримав у подарунок інвалідний візок (фото)11:00
28 вер
В селах Визирської ОТГ розпочато ямковий ремонт доріг (фото)10:00
28 вер
У місті Южне відкрили поліклініку від Медичного дому Odrex (фото)10:00
27 вер
Визирська сільрада опридлюднила списки кандидатів в депутати та на посаду голови (фото)18:36
26 вер
Олег Кутателадзе: «Я буду і далі відстоювати інтереси сичавців»17:43
26 вер
ТІС: авто за тиждень потрапляє з контейнеровоза на дороги України (відео)17:13
26 вер
Юрій Никифоров: нагальною проблемою для Ранжевого залишається реконструкція електромереж15:29
26 вер
У Першотравневому створюється велика ігрова та спортивна зони (фото)14:49
25 вер
У с. Кінне за участі «Команди розвитку» відбулася толока (відео)14:30
25 вер
ЦВК затвердила форми та колір виборчих бюлетенів з місцевих виборів14:00
25 вер
Зовсім скоро нова Визирська амбулаторія відкриє свої двері (відео)13:30
25 вер
ТІС створили альпініст і юрист13:15
25 вер
В селах Визирської ОТГ пошкоджене дорожнє покриття стане кращим (відео)12:13
25 вер
У Кінному про «Команду розвитку» знають не з чуток, а за реальними справами (фото)12:05
25 вер
Нова визирська амбулаторія чекає на відкриття (фото)11:13
25 вер
КМУ затвердив нові бланки документів для керування автотранспортом10:00
25 вер
У Доброславі відбулася районна спартакіада школярів 2020-2021 (фото)14:00
24 вер
ТІСбургер — нова пропозіція у «БуфеТІС» (відео)13:30
24 вер
В Курісово школа та коледж приєдналися до акції «Чисті береги-2020» (фотофакт)13:01
24 вер
ТІС про найбільший контейнеровоз у світі «MSC Gulsun»12:33
24 вер
Калинівська сільрада у вирішенні проблеми доріг сподівається на допомогу Визирської ОТГ (відео)12:30
24 вер
Богомоли на Тилігульському лимані — важлива ланка в ланцюзі біорізноманіття11:15
24 вер
Кордон, Калинівка та Дмитрівка приєдналися до обговорення Стратегії розвитку Визирської ОТГ (відео)10:27
24 вер
САД в Одеській області презентувала 2 варіанти транспортної розв’язки «Два стовпи» (фото)10:22
24 вер
Олег Кутателадзе: «Місто тоді забрало собі всю промислову зону, а села залишилися ні з чим»16:23
23 вер
TOP