» » Земельна реформа: що в фіналі та в чому профіт (частина друга)

Земельна реформа: що в фіналі та в чому профіт (частина друга)

Земельна реформа: що в фіналі та в чому профіт (частина друга)

  16 березня президент Володимир Зеленський у своєму екстреному зверненні наголосив, що не зважаючи на карантин через коронавірус, парламент має впровадити земельну реформу. 29 березня Володимир Зеленський закликав Раду невідкладно ухвалити два закони, необхідні для отримання Україною допомоги від міжнародних партнерів - про гарантії неповернення банків колишнім власникам та про запуск ринку землі. 31 березня Верховна Рада проголосувала за відкриття ринку землі. Законопроєкт підтримали 259 народних депутатів. Він вступить в дію з 1 липня 2021 р. На яких умовах, ми писали на початку травня.

  Проте, багато експертів кажуть, що взаємозалежність західних коштів та продажу вітчизняної землі трохи перебільшена, а також прогнозують купу негараздів через недопрацьований закон.

Чесно кажучи, я ніде, ні в яких "бріфах" не бачив, щоб питання землі входило в якийсь пакет. Особисто я не бачив ніде, щоб питання землі стояло, як якась умова отримання коштів Україною від Міжнародного валютного фонду, - Олег Немчінов, міністр Кабінету міністрів.

  Таке визнання Олег Немчінов дав в інтерв’ю інтернет-виданню "Главком". Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький також розповів "Главкому", що в ухваленні закону про продаж землі був насамперед зацікавлений уряд, бо це має забезпечити зростання ВВП України від 1% у перший рік до 3% на п’ятий рік реалізації. За словами урядовця, у Меморандумі МВФ, у першу чергу, йдеться про структурні реформи в Україні, які дуже потрібні нашій державі. А ось земельної реформи МВФ не вимагав, зазначив економіст.

  Він впевнений, що, всупереч багатьом прогнозам, через рік закон про ринок землі не скасують і не відтермінують на невизначений термін.

Якихось політичних ризиків, які б кардинально змінили ситуацію впродовж року, немає, бо ж у нас національних планових виборів за цей період не відбудеться, а місцеві вибори не впливають на політику національного масштабу. Так, є економічні негаразди, але вони не впливають на політику у цій сфері. Якби цей закон був ухвалений рік тому, перед парламентськими виборами, - тоді так, ризик був би, - Тарас Висоцький, заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

  Нагадаємо, що у березні президент Володимир Зеленський в інтерв’ю Bloomberg зазначав, що продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом важливе для України не лише з точки зору отримання чергового траншу, а й для підтримки довіри міжнародних інвесторів.

  Аналітики погоджуються, що формально Україна виконала нібито вимогу МВФ щодо відкриття ринку землі, і тому український уряд зможе розраховувати на відновлення співпраці та гроші фонду. Це вважається, як "великий плюс" закону. Водночас, аналізуючи деталі, експерти із земельних питань не приховують свого розчарування, бо фактично Верховна Рада продовжила мораторій на продаж землі ще більше, ніж на рік, і створила умови для спекуляцій з землею.

Те, що юридичним особам заборонили купувати землю до 2024 року, призведе до того, що зараз фізособи будуть її скуповувати для когось. Інвестицій фермерам це не принесе, - Олег Нів'євський, експерт із земельних питань Київської школи економіки.

  На його думку, такі спекуляції приведуть до того, що, через обмежений попит на землю з боку юридичних осіб, найближчі чотири роки власники земельних паїв не зможуть продати свою землю за ринковою ціною і будуть змушені віддавати свої земельні ділянки зі значним дисконтом. Ефект від цього закону нульовий. Росту економіки не буде, коментує DW прикрі перспективи Олег Нів'євський.

  Аналітиків, з якими вдалося поспілкуватися DW, бентежить й те, що норма про відсоток концентрації землі "в одні руки" в межах області, району та однієї територіальної громади взагалі зникла з закону, а юридичних осіб та іноземців українські депутати усунули від можливості купити землю. Крім цього, експерти побоюються, що спекулятивні скупки сільгоспземлі з метою перепродажу можуть привести до того, що землю перестануть обробляти.

Ринок буде сірим, адже не всі, хто буде купувати, будуть займатися фермерством, а скоріше куплять на всякий випадок з метою перепродажу і будуть чекати збільшення ціни на неї, - Елліна Юрченко, експерт із земельних питань Українського клубу аграрного бізнесу.

  Неоднозначне ставлення до ухваленого закону продемонстрував і відомий в Україні інвестиційний банкір Сергій Фурса. На своїй сторінці в Facebook він зазначив, що тепер в Україні "піде в минуле порушення базових прав приватної власності, коли у людини власність начебто і є, але розпоряджатися нею не можна". Водночас прийнятий закон про ринок землі він називає "історією про втрачений шанс" України. За його словами, основний ефект від земельної реформи повинен був укладатися в прирості банківського кредитування, яке б привело до масштабного інвестування в агросектор. Але, на його переконання, українські агроолігархи через своїх лобістів у Верховній Раді вихолостили закон і земельну реформу.

Кого банки зможуть кредитувати тепер? Пули фізичних осіб, кожен по 100 гектарів? В результаті, якщо і будуть кредити, то мінімальні. Не кажучи вже про те, що заборона купувати землю іноземцям відсікає іноземні інвестиції, які нам начебто й потрібні, - Сергій Фурса, інвестиційний банкір.

  Він вважає, що прийнятий закон про відкриття ринку землі в Україні не можна назвати повноцінною реформою.

Друк
Ветерани ТІС згадують, як все починалося (відео)18:03
28 жов
Так дружно, як зараз на Київській у Першотравневому робили дороги тільки при Олександрі Янчеві (відео)17:06
28 жов
Марину Архірій вітають з перемогою16:17
28 жов
Термінал Neptune посилює карантинні заходи безпеки15:00
28 жов
У виборах взяли участь понад 37% мешканців Красносільської ОТГ (відео)14:53
28 жов
Переможець на посаду Доброславського селищного голови — Людмила Прокопечко13:55
28 жов
Чого очікують жителі Визирської ОТГ від свого вибору? (фото)13:10
28 жов
Доброславська селищна рада отримала диплом Мінрегіону10:30
28 жов
Рейтинг довіри голови Визирської ОТГ з минулих виборів виріс на 12,77%09:00
28 жов
Жителі Першотравневого запевняють: вибори у Визирській ОТГ пройшли гідно (фото)17:11
27 жов
Молодіжний конкурс у Доброславі: підведено підсумки16:08
27 жов
Олег Кутателадзе отримав диплом проєкта «100 найвпливовіших одеситів» (відео)15:34
27 жов
За 9 місяців підприємство ТІС-КТ перевищило два власних попередніх рекорди (відео)14:57
27 жов
У найбільшій за кількістю виборців дільниці Визирської ОТГ явка склала 54,2% (відео)13:33
27 жов
Ролик про «крижанівського Стіві Уандера» презентовано у рамках Доброславського конкурсу (відео)13:30
27 жов
Незабаром з’явиться ще одна дорога до села Любопіль (фото)12:00
27 жов
За підсумками трьох кварталів ТІС-КТ збільшив продуктивність на 10% (фото)10:30
27 жов
Будівництво садку у Крижанівці виходить на фінішну пряму (фото)09:00
27 жов
Вибори у Красносільській ОТГ пройшли із дотриманням карантинних вимог та Закону (фото)20:42
26 жов
У найкрупнішої за численністю виборців дільниці Визирської ОТГ явка склала 54,2% (фото)17:47
26 жов
Соціологи оцінили електоральну поведінку виборців 25 жовтня (фото)16:49
26 жов
У Визирській громаді обрали сільського голову (інфографіка)16:26
26 жов
Відбулась 46-а позачергова сесія Лиманської районної ради (фото)12:00
26 жов
Ветерани згадують, як будувався ТІС10:30
26 жов
Голова Лиманської РДА відзвітував про роботу за чотири роки (відео)09:00
26 жов
TOP