Близько 40% населення будь-якої країни, як правило, проживає в малих містах. Для українців це особливо актуально, тому що тут цей відсоток навіть трохи вище європейського. Малі міста мають свою специфіку, яка відрізняє їх від мегаполісів.
Він додав, що містоутворювальні підприємства завжди визначають можливості розвитку міст. Колишній Іллічівськ колись був частиною Одеси, як територія, що примикає до порту і СРЗ (судноремонтний завод, — прим. ред.). Пізніше, в нинішньому Чорноморську, розвинувся і Рибний порт. Зростаюче поступально місто, згодом підвело до необхідності займатися його розвитком системно і планово.
Міський голова підкреслив, що в той час міські вулиці освітлювало всього 40 лампочок, сьогодні — їх понад 4 тисяч, і при цьому, завдяки сучасним технологіям, енерговитрати на освітлення вулиць менше, ніж в ті роки. Обсяг промислового виробництва в той період був 20 млн грн, нині — 5-6 млрд, бюджет виріс в десятки разів.
Валерій Якович розповів про те, що за колишньою схемою співфінансування, коли 30% коштів давала держава, 30% — область і 30% — місто, в Чорноморську встигли побудувати три нові школи. Практика ця сьогодні змінилася, і нову гімназію, наприклад, добудувати своїми силами мерія поки не може.
При цьому міський голова зазначив, що оптимізму він не втрачає. Тому що економіка міста зросла за ці роки суттєво, в результаті чого зростають зарплати чорноморців, збільшуються податкові надходження до місцевого бюджету, та й саме місто кардинально змінилося.
Валерій Хмельнюк багато років був віцепрезидентом Асоціації міст України та курував секцію малих і середніх міст. На пост мера Чорноморська його обирали шість разів, що принесло Валерію Яковичу понад 25 років нелегкої, але цікавої роботи.