В першу каденцію президента Леоніда Кучми (1994-1999 рр., — прим. ред.) Чорноморськ (колишній — Іллічівськ) і ще 10 невеликих міст країни взяли участь в успішному податковому експерименті.
Валерій Хмельнюк, Чорноморський міський голова
Ми тоді розробили спрощену систему оподаткування, коли суб'єкти господарювання платили фіксований розмір податків. А все інше, що бізнес заробляв, йшло на його розвиток. І це призвело до фантастичного зростання економіки наших міст. Тут цей експеримент відмінно прижився. Наприклад, магазин «Таврія», де працюють 200-300 осіб, платив фіксоване, припустимо, 7 тис. грн на місяць. Все інше йшло на їх розвиток. Це стосувалося всього бізнесу в нашому місті. І тоді з’явилися легалізовані доходи, які можна було вкладати в розвиток своїх підприємств, чого сьогодні, на жаль, ні у кого немає. Для нас це був «зоряний» період, про завершення якого я дуже шкодую.
За словами міського голови, експеримент був опрацьований фундаментально. Але в ньому була одна лазівка, що стосувалася розмитнення. Вона і підвела всю цю новацію.
Валерій Хмельнюк, Чорноморський міський голова
Через неї до цих міст почали підлаштовуватися великі «дядьки» і великі міста, використовуючи лазівки при розмитненні через такі міста. Ми пропонували, нумо приберімо з закону ці лазівки, для міста це не потрібно, а все інше гарне залишимо. Але, на жаль, разом з водою виплеснули й дитину. Після того, як цей експеримент був згорнутий, ми переконалися, що кількість доходів міста відразу зменшилася. Однак, мабуть, такий був шлях, який нам потрібно було пройти.
Місто в той період, дійсно, зітхнуло на повні груди, підкреслює його мер, відзначаючи, що було простіше і з розвитком промислових територій, і з виділенням для них землі.
Валерій Хмельнюк, Чорноморський міський голова
Завдяки тому, що ми прийняли таку формулу, коли протягом кварталу, півтора місяця виділяли землю для розвитку будь-яких нових підприємств, було створено 24 підприємства, які сьогодні є для Чорноморська основними, й з податкових надходжень, і за наявністю робочих місць. Це два найбільших заводи з перероблення соняшнику, фабрика крабових паличок — друге підприємство в області, після Припортового заводу. Це харчове підприємство, там працює 800 осіб. Є тут і фабрика по виробництву кави. Зараз, правда, вона трохи знизила обсяги виробництва, але тоді там працювали під 200 осіб і випускали каву № 1 в Україні.
Також, продовжує міський голова, в ті роки були побудовані великі заводи будівельної індустрії, в Чорноморську виробляли методом великовузлового складання тисячі легкових машин. Пізніше тут зайнялися виробництвом автобусів, випускаючи до 1 200 автобусів на рік.
Валерій Хмельнюк, Чорноморський міський голова
Ми робимо корми для тварин, про що мало хто знає. Все це дало можливість активно розвивати нашу економіку. Більш того, ми стали новаторами розвитку в портовій транспортній галузі елеваторів, що сьогодні стало брендом. Ми були першими, хто почав будувати в місті елеватори та займатися перевалкою зернових, тому що 20 років тому наш порт був дуже бідним. Інших обсягів вантажів тут не було, треба було залучати, а що залучати? У нас, у свій час, був кращий генеральний порт в Радянському Союзі, а коли генеральні вантажі пішли, порт залишився сам на сам з проблемою: 10 тисяч працівників, а з вантажів — тільки метал. Треба було чимось завантажити порт. Що можна було залучити швидко? Зерно. Спостерігаючи сьогодні роботу наших близьких сусідів — компанії ТІС, що займається перевалкою зерна, ми бачимо, що на ринку зараз близько 80% це сухі вантажі — зерно і все, що з ним пов’язано. Елеваторів будується сьогодні більш ніж достатньо, а інших вантажів практично немає, і це схоже на катастрофу для транспортної галузі України. Але, з усім тим, ми почали цю роботу, ідея спрацювала, сьогодні у нас переробляється досить велика кількість зернових, а ось те, що було раніше традиційним для нас, на жаль, пішло.
Мер, за плечима якого більше чверті століття керівництва містом, зізнався, що всі роки, подекадно, спостерігав за процесами розвитку в містах нашої країни. Він веде свого роду реєстр, в якому порівнює показники економіки, рівні зарплат, соцрозвиток схожих на Чорноморськ міст.
Валерій Хмельнюк, Чорноморський міський голова
І ми помічали, де є щось цікаве, не тільки в країні, але і в Європі. Ми щільно працювали з німцями, фінами, нашими містами-побратимами. У нас дуже серйозні побратими, серед них є маленький район міста Стамбул. У нас, правда, 70 тисяч, а у них 2,5 млн населення, але одначе. У нас Анталія побратимське місто, є в Прибалтиці міста, є в Європі та навіть в Китаї. І ми всюди брали по крупицях їх досвід.
Нагадаємо, Валерій Хмельнюк довгий час був віцепрезидентом Асоціації міст України, координував роботу секції малих і середніх міст. На посаді мера Чорноморська він пропрацював вже 6 каденцій, а це — понад 25 років.