У Європі є міста, в яких проживає 600-700 тисяч людей, і у них в міськраді 15 депутатів. Є і мегаполіси, де по 15 млн населення, а депутатів — 35 осіб. У Чорноморську вистачило б можливо 12-13 депутатів. І бажано — на професійній основі, тоді результат був би помітніше, вважає мер міста.
Валерій Хмельнюк, Чорноморський міський голова
А так нам додали ще двох: було 36, стало 38. Тому, на мій погляд, державі це треба буде ще коригувати. Важливо, щоб маховик вітчизняної управлінської системи не крутився так швидко, щоб кожен рік або кожні вісім місяців не змінювалися, наприклад, прем'єр і уряд.
Він визнав, що не в усьому згоден з логікою нового закону, що стосується виборів до місцевих громад.
Валерій Хмельнюк, Чорноморський міський голова
При розширенні основ демократії я був би прихильником того, щоб більшу участь у виборах брали городяни, не тільки через системи партійних процесів. Нескінченні розмови про партійне будівництво в нашій країні я чую вже понад чверть століття, але поки ніяких серйозних зрушень в цьому процесі так і не відбулося. І запевняю — і не відбудеться. Процес партійного будівництва, створення великих повноцінних політичних партій, як в Сполучених Штатах Америки чи Великобританії, у нас завершиться не скоро, буде потрібно мінімум 40-50 років, якщо це взагалі вийде. Чудес не буває, у нас сьогодні сотні партій, а фактично функціонують 3-4 партії, навколо яких і обертається все політичне життя. Причому, ці партії, на мій погляд, поки недостатньо системні, деякі недавно створені, інші трансформовані з однієї в іншу на потребу дня.
Валерій Якович вважає, що не у кожної з них є відповідальність за дані обіцянки та скоєні дії, як узвичаєно в країнах розвиненої демократії. Оцінюючи партійний спектр в минулому і сьогоденні, він зазначає: що багато хто з партій, які були при владі в попередні роки, сьогодні далекі від лідерства в рейтингах симпатій виборців.
Валерій Хмельнюк, Чорноморський міський голова
І, на жаль, цей маховик продовжує працювати. А хто повинен сказати своє слово? Люди! Особливо, в невеликих містах і громадах. Сказавши, «Я знаю ось цю людину, він буде хорошим депутатом, а цей — хорошим мером».
Система може по-різному називатися — мажоритарна, «відкриті» списки, «закриті» списки — різні методики є, коли партія висуває когось і несе за цього кандидата відповідальність, але, пояснює Валерій Хмельнюк, оптимально щоб вибирали кандидата самі люди. І щоб він опосередковано, не в прямій залежності від партії, ніс відповідальність і перед виборцями.
Валерій Хмельнюк, Чорноморський міський голова
Ми сьогодні начебто розширюємо демократичні засади, вибори йтимуть через партійні списки. У нас в місті, за моїми прикидками, буде максимум чотири партії, хто набере необхідні голоси. Решта візьмуть участь для антуражу. Але ми повинні орієнтуватися на цивілізоване суспільство, на розвинені країни.
За його словами, тільки стійкість і стабільність допомагають ефективно рухатися вперед, з урахуванням зроблених висновків з попередніх дій. Ну, а людям, поки навколо таки обставини, важливо, як і раніше працювати, заробляти, годувати свої сім'ї, вважає міський голова.
Валерій Хмельнюк, Чорноморський міський голова
Ми часто дивимося на нашу державну систему через призму сьогоднішніх потреб, не завжди розуміючи, що держава — це величезний, складний механізм. Потрібні, можливо, багато десятиліть, щоб в нашій країні всі ідеї прокрутилися, прижилися, і виплекана успішна демократична традиція. А нашій державі поки всього лише трохи більше чверті століття. І такій складній державності, як, наприклад, в Британії — п’ять століть парламентаризму, або три століття, як в США — у нас ніколи раніше не було. У нас поки за спиною немає такої тривалої історії парламентаризму. Тому ми живемо зараз і напрацьовуємо свою історію державності, яка може і повинна стати успішною.