Олександр Чебручан — директор ТОВ «ТІС-Руда», член виконкому Визирської сільської ради в інтерв’ю телеканалу «ТІС-ТВ» розповів про плани підрозділу підприємства, зв’язку ТІСа і Визирської ОТГ, суміщенні різних видів діяльності і важливість командної роботи.
— Олександре Леонідовичу, розкажіть про термінал ТІС-Руда, який Ви очолюєте. Які досягнення, як підбили підсумки року?
Олександр Чебручан, директор терміналу ТІС-Руда, член виконкому Визирської сільради
Про термінал ТІС-Руда мені завжди приємно говорити. Я пропрацював в декількох підрозділах ТІСа і на інших терміналах, але для мене ТІС-Руда — це пілотний термінал, який вчив ТІС будувати нове, формувати команди, який виявляв ті чи інші проблеми. Останні роки я у своїй роботі теж намагався дотримуватися ось такої політики пілотності. Можемо похвалитися, за підсумками минулого року, що ми стабільно даємо приріст вантажообігу і зниження собівартості (це основні економічні показники). Але крім усього іншого у нас є маса інновацій, впроваджених на нашому обладнанні, після впровадження яких щось подібне застосовували й сусіди. Ми ділилися досвідом, мова йде про автоматизовану систему змащення вагоноперекидача, систему вентиляції, підході до системи освітлення. Наш крайній пілотний проєкт — це автоматизація виробничих процесів, а не тільки управлінських. Основний акцент всі чомусь роблять на управлінських процесах, ми ж на виробничих. Я вважаю, що ми тут одні з перших, звичайно, не порівняти з DP World, або з контейнерним терміналом, але багато виробничих інновацій народжується як і раніше на ТІС-Руді.
— Ці інновації народжуються місцевими фахівцями?
Олександр Чебручан, директор терміналу ТІС-Руда, член виконкому Визирської сільради
Однозначно так. Тому що є специфіка, особливості роботи саме з нашими товарами й вантажами, але є маса загальних тенденцій, пов’язаних з технологією, із загальною організацією. Ми уважно стежимо за досвідом наших колег європейських портів, американських. Також є такий пілотний порт для нас, зразковий, з яким ми давно дружимо, обмінюємося інформацією і поїздками, це порт Роттердам — порт № 1 в Європі. З усіх питань автоматизації обсягів перевантаження, роботи з людьми — просто взяти перенести чийсь досвід сюди неможливо. Адаптувати цей досвід можуть тільки наші фахівці.
— Які плани та завдання на 2021 рік?
Олександр Чебручан, директор терміналу ТІС-Руда, член виконкому Визирської сільради
Цей рік буде для нас дуже цікавим. Ми виходимо з вантажообігу на планку, яка відсотків на 15 вище, ніж номінальна, розрахункова пропускна спроможність терміналу. Ці плюс 15-20% — це підйомна задача. Але вона вимагатиме додаткових зусиль з боку технічних служб, адміністрації, служби експлуатації, на них ляже основне навантаження. Також одне з цікавих завдань — це переосмислення і зміна політики в галузі інженерії. Устаткування відпрацювало тут понад 14 років. Це серйозний вік, що вимагає вже особливої уваги. За людськими мірками, я б сказав, що це вже пенсія, працездатний вік, але який в будь-якому випадку вимагає додаткової уваги.
— Підприємство ТІС і Визирська ОТГ пов’язані. Чи варто турбуватися жителям громади, як будуть працювати термінали в новому році і як буде наповнюватися бюджет громади?
Олександр Чебручан, директор терміналу ТІС-Руда, член виконкому Визирської сільради
Взаємозв’язок між ТІСом і Визирською громадою я б зараз розширив дуже істотно. Він повинен бути не тільки у фінансових питаннях. 2021 рік буде хорошим для ТІСа і стабільним. Але і з тим, що досвід управління грошовими потоками, його ефективність можуть перейняти саме у Визирській громаді. Те, що вміє керівник ТІСа вельми корисно для розуміння та ефективного освоєння бюджету для такої структури як громада. Саме тому я вважаю свою участь у виконавчому комітеті важливою і, повірте, вона буде ефективною і корисною. По-перше, я вже був членом виконавчого комітету Визирки, вже тоді я не тільки як житель, але ще і як адміністратор познайомився з проблемами та завданнями, які стоять перед громадою, головою і тими, хто забезпечує її життєдіяльність. Понад 4 роки я вже живу на території Визирки, користуюся інфраструктурою, магазинами, їжджу тими самими дорогами, спілкуюся дуже щільно з депутатами, з членами виконкому. Характер проблем, які стоять перед адміністраціею, мені дуже добре знайомі. З багатьма з них навіть є розуміння, як можна їх вирішити, і чим я особисто можу бути корисним.
— Наприклад?
Олександр Чебручан, директор терміналу ТІС-Руда, член виконкому Визирської сільради
Потрібно зрозуміти, що в тебе є. Те, що називається бухгалтерською мовою: провести інвентаризацію з того, що є активом, а що пасивом. Для початку це дасть розуміння, якими ресурсами володіє громада крім платежів, які виробляє ТІС. На другому етапі буде аналіз ефективності використання земель, безхозів, недобудов з урахуванням потреб, які є сьогодні. Тоді можна два цих елементи звести воєдино. Є потреби в бібліотеках, в їдальнях — можна це зробити локально. Є потреба у вивезенні сміття, можна об'єднати зусилля, прокласти необхідні дороги, забезпечити достатньою кількістю сміттєвих баків, визначити місце для зберігання і переробки такого сміття. Інакше будь-яка ініціатива може впертися в відсутність технічного паспорта, проєкту, землі або якогось ресурсу. Багато таких хороших ініціатив упиралися в подібного роду речі, коли просто не могли провести ремонт даху в дитячому садку через те, що не було технічного паспорта і права власності. А це все показує інвентаризація.
— Це дуже складна, але непомітна робота. Виборці що скажуть через кілька років, що робили?
Олександр Чебручан, директор терміналу ТІС-Руда, член виконкому Визирської сільради
Виборці можуть поставити таке питання через рік, але через 2-3, коли вони отримають абсолютну прозорість про території, можливості, які там є, коли отримають вже реальні результати по цих об'єктах, ось тоді буде що сказати. А через рік, це дійсно дуже непомітна, копітка, довгострокова робота. Я зараз активно займаюся проєктом доброустрою Визирської сільської ради. Але ж в такого доброустрою потребують і інші села, особливо, віддалені або малі. Досвід формування і роботи на таких акордних проєктах вельми корисний, виявляє масу проблем. Тому що проблеми, як у великому селі, так і в малому, в наших умовах однакові: документи, права і можливості проводити різні роботи у зв’язку з оформленням об'єктів, пошук підрядників, постачальників, робота з бюджетом і так далі.
— Як Ви розподіляєте свою діяльність за часом: і керівник потужної частини підприємства, і член виконкому з великими планами, і хобі, яке теж вимагає часу?
Олександр Чебручан, директор терміналу ТІС-Руда, член виконкому Визирської сільради
В такому випадку жертвою в першу чергу стає хобі. Одна людина, керівник, звичайно, ні з чим не впорається. Особливо, коли завдання розширюються. Потрібно розуміти роль команди, і її члени теж повинні розуміти свою роль. Перше, що мене сильно виручає — це наявність команди на підприємстві, якою я пишаюся. Друге — це наявність поставлених процесів, які дозволяють менше втручатися в те, щоб їх проштовхувати. І одне з організаційних завдань, яке вже точно виборці не побачать, це формування тих самих процесів, що спростять роботу Визирської громади. Вони дозволять, по-перше, меншою кількістю людей розв’язувати питання. По-друге, швидше їх вирішувати. По-третє, прозоріше, зрозуміліше і простіше. Цього справді не буде видно. Але в мене вселяє надію, що якщо мені вдалося налагодити роботу такого великого підприємства, як ТІС-Вугілля, ТІС-Руда, я думаю, цей досвід дозволить мені налагодити схожі процеси в рамках моєї роботи у виконкомі.
Розмову провела: Заслужена журналістка України Марина Жуковська.