Якщо найближчим часом в Куяльницький лиман не запустити прісну воду, то його дно може загіпсуватися, а від нестачі вологи випаде сіль. Таку думку висловив в. о. директора департаменту екології та природних ресурсів Одеської облдержадміністрації Олексій Повар, передає «Думская».
Запобігти екологічній катастрофі допоможуть 15-17 млн кубометрів прісної води, яку поки немає звідки взяти. У лиман надходить тільки морська вода і то лише в зимовий період, коли температура в морі не перевищує 8 градусів, щоб не занести в Куяльник небажані мікроорганізми, які розмножуються в теплішому середовищі.
Олексій Повар, в. о. директора департаменту екології та природних ресурсів Одеської облдержадміністрації
Прибрати дамби на річці Великий Куяльник і відновити річище — цього зараз недостатньо. Крім того, це займає багато часу і тягне за собою великі витрати. Для того, щоб врятувати лиман, потрібно діяти швидко.
Посадовець поділився, що зараз в департаменті готові розглянути проєкт перекидання прісної води з Хаджибейського лиману в проблемну водойму, але для цього потрібно побудувати комплекс з гідротехнічних і очисних споруд, адже в Хаджибей скидають каналізаційні стоки після попереднього відстою на полях зрошення.
У 2021 році з регіонального бюджету планується витратити 2 млн грн тільки на моніторинг стану лиману. Перший транш у розмірі 1 млн 200 тис. грн повинні затвердити на найближчій сесії обласної ради.
Яку суму збираються витратити на ренатуралізацію річки Великий Куяльник, чиновник не відповів. Так що, коли почнеться раздамбовка та очищення її річища — ніхто сказати не може.
Запускати в Куяльник морську воду почали в кінці 2014 року. Чотири роки по тому екологи відзначили від цього позитивний ефект, але проблеми водойми це аж ніяк не вирішило. У 2018 році лиман визнали курортом державного значення. Цей статус також поки не прискорив процес його порятунку. Минулого літа водойма стрімко висихала.
Нагадаємо, Куяльницький лиман отруюють місцеві джерела. Вони не впливають істотно на кількість води в ньому, але навіть ці невеликі надходження не можна ігнорувати.