Після утворення Визирської об’єднаної територіальної громади, коли до її складу увійшли декілька колишніх сільрад, нагальними стали не тільки питання розвитку економіки та інфраструктури населених пунктів, а й напрямок відродження об’єктів культурної спадщини.
На землях Визирської ОТГ є декілька дуже важливих з історичної точки зору об’єктів, що повинні отримати нове життя та відновитись після періоду їх багаторічного занепаду. Справжній культурно-історичний скарб знаходиться у селі Степанівка, Першотравневого старостинського округу — садиба Миколи Дмитровича Кузнєцова, відомого художника-передвижника, батько якого був відставним штабсротмістром та мав тут землі, на яких він збудував цей будинок. Місцеві жителі добре знають про це цікаве місце. Одна з них вчителька з Першотравневого ліцею Галина Лесько, із захопленням розповідає про його історію.
Галина Лесько, вчителька історії Першотравневого ліцею
Коли господарювали тут Кузнєцови, вони були великими землевласниками, відповідно його полотен ми бачимо і згідно з різними свідченнями, що це було 9 тис. десятин до самого Тилігульського лиману. Але сам Кузнєцов не займався господарством, він здавав землю в оренду. А займався він своєю улюбленою справою — був художником.
Сама Галина Лесько пильно слідкує за поступовим відродженням маєтку, у краєзнавчому музеї Першотравневого ліцею є навіть цілий розділ, присвячений цій садибі. Проводяться екскурсії для дітей, молодь заохочують до вивчення історії рідного краю, поваги до його видатних особистостей. Коли на ці землі прийшла радянська влада, Микола Дмитрович Кузнєцов емігрував за кордон у Хорватію, а в цій будівлі було розташовано магнітну обсерваторію.
Не дивлячись на те, що інтер'єр садиби з того часу майже не зберігся, деякі елементи все ж таки нагадують про її славне минуле. Збереглася навіть автентична черепиця з фірмовими заводськими клеймами. Встояли й деякі споруди, зокрема, старовинний підвал, де колись зберігали продукти. Цим історичним об’єктом цікавляться представники туристичної галузі, вони включають його до своїх маршрутів, каже співзасновник туркомпанії «Веселка» Олександр Рогочий.
Олександр Рогочий, співзасновник ТК «Веселка»
Ми своїми силами намагаємось відновити музей, там зараз відновлюється старовинна піч. Як каже Сергій Сєдих, котрий заснував музей, біля цієї пічки грілися Кузнєцов, Костанді, Мечников та всі, хто вказаний на тій табличці.
Силами лише одних ентузіастів відновити садибу Кузнєцова було б неможливо, до цього процесу приєдналася і молода Визирська громада, яка дуже хоче зберегти культурну та історичну спадщину цих земель. Спочатку відновлять в’їзну арку, потім паркан, далі у планах відремонтувати дах, фасад будівлі та зміцнити фундамент, продовжує Визирський сільський голова Валерій Стоілакі.
Валерій Стоілакі, Визирський сільський голова
Цим питанням займається Олександр Леонідович Чебручан, я думаю, що ми, як Визирська громада, на території якої знаходиться цей об’єкт, теж повинні прийняти всі питання, аби допомогти у його ремонті.
Взагалі, питання відродження історичних об’єктів на території ОТГ знаходяться у колі підвищеної уваги відділу культури, туризму та культурної спадщини Визирської сільської ради. Його керівниця Катерина Кушнір розповіла детальніше про найближчі плани у цьому напрямку.
Катерина Кушнір, керівниця відділу культури, туризму та культурної спадщини Визирської сільської ради
Визирська громада, і я від імені всієї Визирської громади, дуже вдячна Віталію Олеговичу Кутателадзе та Олександру Леонідовичу Чебручану за те, що вони зараз працюють над тим, аби зберегти це для громади. Там наразі замінюють в’їзні ворота до садиби, тому що це історична частина, вона автентична.
Як і по всій Європі, окрім, власне, безпосереднього збереження історичних об’єктів, за словами Катерини Кушнір, треба їх також й популяризувати, адже туристичний потенціал Визирської ОТГ дуже великий й такі заходи будуть лише підвищувати не лише її економічний, а й культурно-історичний статус. Вони з часом стануть справжніми візитівками Визирської громади.
Автор: Сергій Бяков.