Роботу водіїв ковшових навантажувачів добре видно сторонньому спостерігачеві. Кружляючи навколо гори з вугіллям, вони заряджають усіх навколо виробничим оптимізмом. Робота фахівців відділу групи з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики ТІС-Вугілля видно тільки дуже вузькому колу працівників підприємства, наприклад — операторам ЦПУ. Але ця робота теж вражає. Центральний пульт управління на підприємстві ТІС-Вугілля створений для того, щоб ефективно і синхронно управляти всіма виробничими процесами. Цьому сприяють власна система управління самої великогабаритної техніки, яка впроваджена виробником, а також датчики, які встановлені на всіх вузлах конвеєрів фахівцями групи з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики, розповідає її керівник Максим Якобчак.
Максим Якобчак, начальник групи з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики ТІС-Вугілля
Це скорочення величезної кількості персоналу. Тому що, маючи 45 конвеєрів і десяток великогабаритних машин для того, щоб все це працювало злагоджено, необхідно встановити на кожну вузлову точку по людині з рацією і кнопкою, яка в разі аварійної ситуації буде все це вимикати. В даному випадку цього не потрібно. Тому що всі об'єкти пов’язані в єдину систему контролю та моніторингу, тож дані з усіх об'єктів управління відображено на мнемосхемі оператора ЦПУ.
Коли автоматизована система виробництва тільки була впроваджена на підприємстві ТІС-Вугілля, все починалося з 50 сигналів про стан виробничого процесу, який отримував оператор ЦПУ, тепер таких сигналів надходить оператору кілька тисяч. Важливим аспектом діяльності фахівців КВП була розробка такої мнемосхеми для операторів ЦПУ, яка дозволила б максимально просто й доступно контролювати все що відбувається на терміналі, розповідає Максим Якобчак.
Максим Якобчак, начальник групи з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики ТІС-Вугілля
Ми побачили, що мнемосхема перевантажена інформацією через мале розширення, ми його збільшили й все одно кількість інформації залишилася надвеликою для оператора. Це психологічний фактор, вони просто не бачили сигналу на моніторі, коли на тій же мнемосхемі вони були зайняті іншими процесами.
Спростити картинку монітора допомогли світові напрацювання в промисловому дизайні, розповідає В’ячеслав Островський, інженер з автоматизації систем управління ТІС-Вугілля
В’ячеслав Островський, інженер з автоматизації систем управління ТІС-Вугілля
Загальний фон повинен бути нейтральним, комфортним для очей, ті механізми, які в робочому стані або в стані готовності мають бути спокійних кольорів, наприклад, зеленого. Ті об'єкти, які є дефектними — червоним, щоб оператор, навіть під час розмови телефоном, коли запускає маршрут, міг краєм ока бачити цей сигнал на моніторі.
Фахівці відділу КВП регулярно взаємодіють з операторами ЦПУ та завжди враховують їх обґрунтовані пропозиції, якщо це сприяє роботі цих працівників. Інколи є помилки, які роблять оператори ЦПУ, наприклад, запуск конвеєра не в тому напрямку. Тепер отримавши такий сигнал від оператора, система вимагає повторного підтвердження.
В’ячеслав Островський, інженер з автоматизації систем управління ТІС-Вугілля
Система запитує у людини, ви впевнені, що ви хочете запустити конвеєр саме в цей бік. В нас є методи контролю роботи оператора. Всі дії, що він натискає, запускає, зупиняє, все фіксується системою.
Це допомагає при потребі проаналізувати причини нетехнологічних простоїв обладнання та скоротити їх кількість, а це збільшує загальну продуктивність підприємства ТІС-Вугілля. Важливим аспектом роботи автоматичної системи виробництва є точний облік. Кожні дванадцять годин формується повний звіт про спожиту на підприємстві електроенергію, який відправляється до відділу обліку та контролю.
Авторка: Катерина Гончар.