Тилігульський лиман — гарне місце для відпочинку та рибалки. У деяких южненців є дачні ділянки в Кошарах, де відкриваються мальовничі краєвиди на узбережжя водойми. Влітку вода на лимані прозора і тепла, саме тому на березі завжди багато охочих скупатися.
Восени прийшла черга рибного лову. По обидва боки дороги М-14, яка проходить поперек водойми й з'єднує Миколаївську та Одеську області, у вересні завжди можна зустріти велику кількість любителів риболовлі. Вони кажуть, що багато риби тут після нересту, а коли вода стане холоднішою, вона піде в море ближче до теплих берегів. За приманку тут зазвичай використовують волохатих хробаків, розповідає досвідчений рибалка Едуард. Ловиться тут в основному кефаль і бички.
Едуард, рибалка, житель Одеси
Це така риба, що вона раз на рік ловиться, десь з середини літа і до вересня. Ну і вода поки тепла, погода у нас хороша.
Євген, рибалка, житель Южного
Час такий, захотіли сюди на кефаль приїхати. Бачили, що рибалки рибалять, більше нічого не знаємо.
Відзначають рибалки й красу природи навколо.
Євген, рибалка, житель Южного
Природа красива, ну і все, напевно, на цьому. У принципі купатися тут не варто, як на мене.
Едуард, рибалка, житель Одеси
Всі сюди їдуть, а я ще не був на Білгород-Дністровському лимані. Вона там нереститься, але я там не був. Там в принципі все забудовано, ніде вийти, дачі одні. А тут вода чиста, я з Одеси приїжджаю сюди, розумієте.
Співробітники регіонально-ландшафтного парку «Тилігульський» відзначають, що жителі громад, розташованих уздовж узбережжя водойми, в першу чергу, виступають як екскурсанти, які насолоджуються природною красою навколо. Начальник науково-дослідного відділу Ігор Гержик підкреслює важливість роз’яснювальної роботи та ознайомлення населення з багатством всієї флори й фауни лиману.
Ігор Гержик, начальник науково-дослідного відділу РЛП «Тилігульський»
Ми інформуємо населення громад про цінності й про те, що можна робити, а чого не можна, тому що на сьогодні існують і протизаконні дії, наприклад, браконьєрство тощо. Тому, звичайно, жителі цієї громади повинні знати, що можна, а що не можна і таким чином це буде позначатися на природі Тилігульського лиману.
Береги Тилігульського лиману розташовані в кількох громадах і областях. Це Южненська, Визирська, Коблівська і Березанська ОТГ. Природоохоронною роботою і збереженням унікального водного і рослинного світу займаються співробітники двох РЛП в Миколаївській і Одеській областях. У перспективі — створення єдиного національного парку, яке вже підтримало керівництво обох областей. Багато уваги приділяють збереженню і примноженню природи. Одним з недавніх ініціатив стало відкриття шлюзів, після чого лиман з'єднався з Чорним морем. У перспективі — робота над реконструкцією з'єднувального каналу між морем і лиманом.
Володимир Киливник, керівник ГО «Команда майбутнього», заступник голови координаційної ради з питань розвитку туризму м. Южного
Взяли сьогодні участь і добилися результату. Ми подали проєкт з реконструкції каналу, який сьогодні ведеться з ініціативи депутата обласної ради Олега Кутателадзе. Сьогодні там розпочато реконструкцію. Ми встановили контакти з ландшафтним парком і Віталієм Петрусенком. І сьогодні написали проєкт, який є одним з п’яти європейських.
Один з п’яти проєктів це «Реконструкція з'єднувального каналу між Тилігульським лиманом і Чорним морем». Ідея може бути реалізована в рамках програми «U-LEAD з Європою», покликаної підтримувати реалізацію проєктів муніципального партнерства. Проєкт розроблений з урахуванням впливу моря на акваторію лиману і покликаний примножити природні багатства водойми й зробити його цікавішим і привабливішим як для місцевих жителів, так і для туристів.
Нагадаємо, що у Першотравневому ліцеї Визирської ОТГ відбулася зустріч начальника науково-дослідного відділу РЛП «Тилігульський» Ігоря Гержика з учнями закладу.
Авторка: Оксана Дмитренко.