Є наукові дослідження які вказують на те, що запилення бджолами на 25% підвищує врожайність на олійність озимого ріпаку. На жаль, на полях Любопільського старостинського округу цьогоріч цих 25% врожаю, мабуть, недорахуються, як і вишень, черешень та інших рослин, врожай яких напряму залежить від запилення медоносними бджолами. Наприкінці березня замор бджіл зафіксували майже усі, хто займається у Любополі та Ранжевому цим нелегким видом сільгоспдіяльності. Місцеві жителі кивають у бік фермерів, які, за словами бджолярів, не попередили ні селян, ні Визирську сільраду про обробку полів небезпечними для бджіл хімікатами.
Віктор Жаров, бджоляр з села Любопіль
У тому році вже був скандал, що вони рапс кропили вдень, а повинні це робити вночі. Ну і в цьому році окропили озимі, рапс, і все — посипалися бджоли. Були теплі дні й бджоли літали, а вони обробляли. Зараз на лугах є ранні квіти. Вітер зносіть цю хімію і мабуть, бджола знайшла її, коли літала.
Віктор Жаров — спадковий бджоляр, він займається цією справою усе своє доросле життя. Віктор добре може відрізнити коли бджоли хворіють, а коли вони отруїлися. Щобільше, пасіка — це виробництво яке потребує профілактики від хвороб та інші заходів, щоб бджола гарно перезимувала та мала що поїсти у весні.
Любов Жарова, бджоляр з села Любопіль
Ми їх настільки любимо, як люди люблять своїх котиків чи інших тварин, так і ми їх любимо дуже. Ми чекали, коли на весні вони почнуть робити обльоти. Ми їм купили соєву муку, гірчицю, перець — це все їм дуже корисно. Ми їм допомагаємо, бо мало що квітне. У весні виходить розплід і от ми йому допомагаємо пилком.
«Руки опускаються та не хочеться нічого робити», казав нам телефоном бджоляр з Любополя Олексій Лиманов. На світлинах що він вислав мертві бджоли щільно услали весь майданчик біля вуликів. Питанням розвитку бджільництва у Визирській сільській раді займається відділ земельних відносин. Його керівниця Анастасія Дорошенко розповіла нам про те, що створена відповідна комісія, яка розглядає питання отруєння бджіл, якщо таке відбувається.
Анастасія Дорошенко, керівниця відділу земельних відносин та комунальної власності Визирської сільради
Комісія працює з пасічниками, які створили та зареєстрували свої пасіки на території Визирської сільради. Вони можуть звернутися, комісія приїде та складе відповідний акт. В нас існує така практика, коли сільськогосподарські підприємства здійснюють обробку полів, вони звертаються заздалегідь і попереджають про те коли, де і якими препаратами вони будуть обробляти рослини. Ми цю інформацію розміщуємо на сайті сільради та у групі в Вайбері.
За інформацією Анастасії Дорошенко, у березні 2023 році попереджали про обробку полів два підприємства «Агропівдень-1» та ПСП «Воронівське». Фермерські господарства з Любопільського старостинського округу таких повідомлень не надсилали. Не отримував їх і Визирській сільський голова Валерій Стоілакі. Однак жителі Любополя бачили, як селом йдуть на поля трактори з величезними бочками, тому і прийшло їм на думку, що фермери обробляли хімікатами рослини, після чого й загинули бджоли.
Валерій Стоілакі, Визирській сільський голова
Якщо були порушення, хай бджолярі звертаються, комісія все розгляне.
Чи буде у цьому році Любопіль з медом — питання риторичне. Такі випадки нагадують нам про важливість екологічно відповідального підходу до ведення сільського господарства та необхідності враховувати вплив від діяльності кожного на довкілля.