22 та 29 грудня мають відбутися вибори в ОТГ, але в районних комісіях лише 60% членів готові виконувати свої обов’язки. ЦВК заявила про загрозу зриву виборів й наполягла на тому, що до 16 листопада комісії мають бути сформовані й звернулась з цим до політичних партій. Разом з тим, що підстави для відмови від роботи в комісіях можуть бути різними, існує правова перешкода для виправлення проблеми.
Члени територіальних виборчих комісій мають право відмовитись від роботи або припинити повноваження достроково. Нинішні районні ТВК, котрих зараз 462, працюють на постійній основі. Створені вони були у 2015 році перед черговими місцевими виборами. Заміни членів комісій - природний процес, його не уникнути. Це право громадян, й права примусу не передбачено. Проте передбачено вирішення таких ситуацій - право заміни суб’єктом подання.
У 2015 році право подання кандидатур до комісій мала місцева організація політичної партії, про утворення депутатської фракції якої оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання. Після парламентських виборів 2019 року більшість партій вже не є "непарламентськими", а тому, з точки зору права, не можуть подати на заміну члена комісії.
Оскільки колишні суб’єкти не в змозі замінити членів комісій, а форма подання затверджується постановою ЦВК, розв'язання проблеми знаходиться у самої ЦВК. Центральна виборча комісія має надати роз’яснення щодо процедури заміни членів ТВК тими суб’єктами подання, які вже не є "парламентськими партіями". У разі, якщо ЦВК вбачає неможливість прийняття такого роз’яснення - звернутись із пропозицією до законодавців внести відповідні зміни до Закону. До того ж, ЦВК має право за належних підстав самостійно приймати рішення про припинення повноважень члена районної територіальної виборчої комісії.
Отже, загроз першим виборам в ОТГ, з підстав, озвучених ЦВК, немає. ЦВК має всі правові підстави вирішення ситуації.
За матеріалами ініціативи "Децентралізація".