Презентація результатів дослідження вчених у Миколаївській обласній бібліотеці відбулася невипадково. Подібні конференції відбувалися вже в Одесі, а Миколаїв обрали, бо зараз тут відбуваються разючі наукові зміни.
Дослідження Чорного моря тривали майже три роки. Вони проводилися спільно з європейськими та брюссельськими експертами. Спеціальний корабель ходив з Одеси до Батумі, а науковці відбирали проби. І результати - разючі. Так, біологи дізналися, що життя у морі не вмирає. Наприклад, було знайдено ДНК осетра, який, як вважалося, вже не проживає у Чорному морі. А це означає, що даний вид тут є і вдалося це дізнатися завдяки методу ДНК розщеплення.
Конференція зібрала чимало науковців та дослідників, викладачів шкіл та вищих навчальних закладів та волонтерів з багатьох міст України. Говорили про ефект зміни клімату в Чорному морі та в Антарктиді, про глобальні хімічні забрудники. Наприклад, Чорне море - у два рази більше забруднене, аніж Середземне і більшу частину цього сміття складає пластик. Також виявлено 124 хімічні сполуки, шкідливих для морської екосистеми та здоров'я людини, зокрема стійкі органічні речовини-забруднювачі: метали, пестициди, біоциди, лікарські засоби, антипірени та побутові хімічні засоби.
Для науковців дізнатися про результати сучасних досліджень - справжня подія. Бо море - це окреме життя, зі своїми мешканцями та кліматом. А люди повинні це життя зберегти. Збір цієї важливої інформації не було б здійснено без підтримки європейських дослідників та експертів.
Після конференції у бібліотеці, всі охочі мали змогу на власні очі побачити, що собою представляє роботизована техніка Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова, завдяки якій проводять дослідження глибин Чорного моря. На жаль, науковці даного університету зараз мало конструюють приладів для України, багато їх йде за кордон, бо там попит більше. Але вони плекають надію, що цю ситуацію найближчим часом виправлять. Бо конференція показала, працювати нам є над чим.
Результати загальних чорноморських досліджень Європейського союзу та ПРООН, як бачимо, дали нам корисну інформацію. Їх продовжать і у 2020 році. Вартість цього проєкту - понад 1 мільйон євро.