25 грудня в Україні вихідний на честь католицького Різдва Христова, до 2017 року лише 7 січня було святковим днем. У католицькому світі це свято є найважливішим - за віруваннями християн, в цей день у Віфлеємі народився Ісус Христос. На католицьке Різдво здійснюють три богослужіння: перше, що символізує єдність Отця і Сина, друге - на світанку, що знаменує появу нового життя, і третє, вдень, звеличує в серцях вірян символ народження Ісуса Христа.
Окрасою свята є ялинка, прикрашена на свій смак.
Перед Різдвом чотири тижні очікування - Адвент - релігійні католики присвячують молитвам і спілкуванню з сім'єю. У вівтарів в храмах встановлюють вінок з чотирма свічками, щонеділі запалюють одну свічку. Зелений колір вінка символізує надію, а кругла форма - вічність.
Важливим звичаєм є обмін подарунками, і походить від біблійної оповіді, де люди приносили подарунки немовляті Ісусу.
Головна страва на столі - запечена індичка або гуска з яблуками: в США страву подають з журавлинним соусом, в Британії - з соусом з аґрусу, а у Франції й Греції запікають індичку в білому вині.
24 грудня, на Святвечір, хто не встиг сповідатися, йде до церкви, а також прикрашають в будинку ялинки та встановлюють ясла. Вечеря складається з пісних страв, сім'я збирається за столом і ділить хліб, з побажанням один одному добра й миру. За столом залишають одне вільне місце - в пам'ять про близьких людей. Після закінчення вечері сім'я вирушає на месу.
Різниця в датах свята у католиків і православних християн пов'язана з різним літочисленням: у католицькій церкві прийнятий Григоріанський календар, а у православній - Юліанський, 7 січня там - це 25 грудня за старим стилем.
Піст католицької традиції не такий суворий, постяться за бажанням. У будинках православних християн ставлять дідух (різдвяна прикраса із солом'яними квітами або колоссям), а католики та протестанти залишають солому як один із символів Різдва. На святий вечір головна страва у православних - кутя, а у католиків - облаток - пісний хліб.