20 червня усі православні віряни відзначають свято Трійці, яке бере свій початок з давніх біблійних часів. Напередодні великого свята настоятель Свято-Варваринського храму, протоієрей Петро Перегіняк розповів про історію виникнення свята та існуючі традиції його відзначення.
протоієрей Петро Перегіняк, настоятель Свято-Варваринського храму
Велике і світле свято завітає до всіх православних віруючих у день вшанування Триєдиного Бога, тобто 20 червня. Споконвіку святкування святої Трійці вважається дуже важливою подією для кожного православного вірянина. Свято прийнято вважати однією з основних урочистостей православного життя. Вже увійшло в природний звичай, що коли буде Трійця, то до цього дня природа повністю попрощається з холодними днями і ночами. У лісах і на полях в цю пору оновлюються рослини, все навколо зеленіє. Всі ці явища уособлюють нове життя, пришестя свіжості і молодої краси. У православних храмах на честь святкування великої події намагаються по-особливому прикрасити приміщення: на підлоги вистилають килими, створені зі свіжих гілок пухнастих рослин, на стінах вішають вінки та букети з квітів. Свято символізує оновлення, повернення до затишку та благодаті.
А назва урочистості пов’язана із зішестям на грішну землю Святого Духа, який прийшов до апостолів. Такий візит раніше віщував Ісус до того, як відбулося його Вознесіння на Небеса. Тільки найщиріші віряни вірили, що обов’язково станеться така подія, коли Святий Дух стане захисником і рятівником і своїм візитом навчить апостолів, а через них всіх людей правди Божої та віри.
Всі традиції святкування Православної Трійці йдуть до нас з найдавніших періодів. Люди щиро люблять і поважають цей день, тому й підготовка до нього йде найвідповідальнішим чином. Перше, що важливо зробити до свята — навести ідеальну чистоту у своєму житлі. З будинку викидається весь непотрібний мотлох, виноситься сміття, миються вікна і підлога. Житло прикрашається: люди ставлять букети живих квітів. Усіма такими прикрасами потрібно створити атмосферу чистоти, затишку, свіжого аромату і природного багатства.
Вранці, у день настання Трійці, важливо відвідати храм, запалити подячну свічку і простояти молитовну службу. В цей день не можна нічого просити у Святого Духа, важливо лише дякувати йому за те, що він є спасителем і вірним захисником людських душ. У свято заведено запрошувати гостей і пригощати їх ситним обідом, а потім починаються масові гуляння, які проводяться на честь оновлення життя і приходу літа. Не потрібно забувати і про бідних людей, їм необхідно давати милостиню, що складається з пирогів, святкового короваю, цукерок та інших солодощів.
На завершення розмови протоієрей Петро Перегіняк звернувся до всіх мешканців місцевих громад зі словами вітання.
протоієрей Петро Перегіняк, настоятель Свято-Варваринського храму
Дорогі брати і сестри, отці та матері, шановні отці-настоятелі храмів Лиманщини! Щиросердечно вітаю усіх вас зі світлим святом Святої Трійці. Бажаю всіх життєвих гараздів, миру та добробуту мешканцям нашого краю. Нехай запанує братерська любов, мир та злагода в усій Україні.
Розмову записав: Іван Рафальський.
За матеріалами газети «Слава хлібороба» № 24 (9 876).