Архів
Липень 2025 (9)
Червень 2025 (47)
Травень 2025 (63)
Квітень 2025 (50)
Березень 2025 (51)
Лютий 2025 (50)
ЛАН » Статті » Як поводитися під час лісових і степових пожеж
11 січ 2020, 11:35 Статті / Безпека / Природа

Як поводитися під час лісових і степових пожеж

Як поводитися під час лісових і степових пожеж

  Низові пожежі бувають частіше за інших, тому що при них горіння відбувається на ґрунті. Низові пожежі бувають швидкими й стійкими. При швидкому згоряють трава, лісова підстилка, сходи, підріст і підлісок, обгоряють нижні частини стовбурів. При низовій стійкої пожежі вогонь знищує живий приґрунтовий покрив, ягідники, лісову підстилку, пропалює ґрунт, пошкоджує на значну висоту дерева. Такі пожежі призводять до загибелі тварин і можуть мати негативний вплив на екосистему в цілому.

  Виникнення лісової пожежі може відбуватися вже ранньою весною, навіть при неповному таненні снігу. На сонці й сухих купинах висихає торішня трава, листя, мохи та дрібний деревний опад. Все це легко запалюється під час весняних гроз від прямого удару блискавки, а також від кинутого не погашеного багаття. При пожежі спалахують хмиз, сушняк, сухостій, спалахують кущі ялівцю, молоді ялинки й сосонки, від них летить величезна кількість іскор і вогонь швидко перекидається на низько опущені гілки низькорослих смерек і може піднятися до самих вершин дерев.

  Так починається верхова (пошесна) пожежа - найстрашніша і важко гасима, що охоплює величезні території й поширюється зі швидкістю до 50 км/ч. Верхові пожежі найчастіше виникають посушливим літом у вітряну і суху погоду. Вогонь перекидається на крони дерев, а головешки, що палають та іскри переносяться ураганним вітром на кілька кілометрів, створюючи попереду фронт пожежі.

  Іноді над лісом, що палає утворюється вогненний смерч. Температура досягає 900 градусів. При русі пожежі виникає досить сильний шум від дерев, що падають та тріскаються. Найчастіше верхові пожежі відбуваються у хвойних і рідше в змішаних лісах, ще рідше в листяних.

  Поведінка людини під час пожежі:

  Виявивши пожежу, що почалася, необхідно спробувати швидко загасити її, бо якщо це не зробити, вогонь все одно вас наздожене. Загасити лісову пожежу на самому початку її виникнення - справа не важка і благородна. Найпростіший і доступний спосіб зупинки вогню - захлистувати його крайку зеленими гілками або молодими деревцями, краще хвойних порід. Для цього б'ють по крайці, що палає різкими ковзними ударами, збиваючи полум'я і змітаючи вугілля на вигорілій площі. Цей спосіб ефективний при гасінні слабких низових пожеж, бо вони поширюються зі швидкістю від 0,5 до 1 км/год.

  Можна закидати крайку пожежі ґрунтом. Таким способом гасять пожежі середньої сили на легких піщаних ґрунтах. Невеликий вогонь можна затоптати ногами. Найдієвіший засіб - вода, якщо вона поблизу і є чим її принести. Найголовніше - вчасно помітити загоряння або відчути запах гару й особливо визначити напрямок руху вогню, пов'язавши його з напрямком вітру і його силою. Ознака наближення лісової, та й не тільки лісової пожежі - панічну втечу тварин. В цьому випадку потрібно бути обережним і уважним, щоб Вас не зім'яла ця "лавина".

  При цьому тварини вкажуть і вам шлях до порятунку, бо їх інстинкт веде до води й обов'язково в сторону, протилежну не тільки основному вогнищу загоряння, але й тому, яке з'явилося перед ним, шляхом повітряного перенесення іскор, передовому фронту пожежі. Слід врахувати, що невеликі водні перешкоди вогонь, як правило, не зупинять. Швидкому поширенню пожежі навіть за безвітряної погоди сприяє займання лісу на гірських схилах. Падаючи, зажевріли дерева котяться вниз і тягнуть за собою займаний хмиз, розжарені камені й таким чином сприяють поширенню вогню далеко вниз по схилу.

  При цьому чим крутіше схил, тим швидше це відбувається. Розпечене повітря, пропалює легкі, одурманюючий дим йде набагато попереду безпосередньо вогню і це, мабуть, найнебезпечніше. Тому, відчувши наближення верхової пожежі, треба негайно йти з усією можливою для вас поспішністю. Все вищесказане відноситься і до пожеж в степу. Вогонь в сухий високій траві поширюється з ще більшою швидкістю, ніж в лісі. При наближенні розпеченого повітря і їдкого чадного диму слід ніс і рот прикрити хусткою або шматком матерії.

  Але в цілому можливість врятуватися від вогняної стихії залежить тільки від раннього виявлення пожежі, швидкості й напряму його руху і швидкості вашого пересування. Треба враховувати, що погасити пожежу може тільки дуже сильний і тривалий дощ. Серйозна природна перешкода: широка річка, безлісий і безтравний простір (гола земля, курумніки, скелі), а розгорнути вогонь в іншу сторону може тільки зміна напрямку сильного вітру.

  У разі, якщо Ви стали свідком степового або лісової пожежі, телефонуйте рятувальникам на 101, оперативне втручання пожежників допоможе запобігти екологічній катастрофі.

  За матеріалами книги "Енциклопедія виживання". Черниш І. В.

Друк
Схожі новини:
Визирська громада вшановує пам’ять Миколи Зайцева: три роки з дня загибелі військового14:00
03 лип
Офіцер Визирської громади розповів про роботу поліції в умовах війни (відео)13:35
03 лип
У Причорноморському відбувся концерт оркестру 11 бригади Нацгвардії України (фото)11:43
03 лип
На Тилігулі у Визирській СТГ у пташиних сім’ях з’явилися пташенята (фото)11:11
03 лип
Як працює військовий оркестр 28 ОМБр під час війни (відео)12:00
02 лип
На сесії Визирської сільради ухвалили ключові рішення для розвитку громади (відео)10:00
02 лип
Музика зцілює душі: культурна місія військового оркестру 28 ОМБр (фото)12:24
01 лип
Важливі зміни для Визирської громади: підсумки позачергової сесії сільради (фото)11:10
01 лип
У Причорноморському продовжують проєкт з художнього оформлення автобусних зупинок (відео)10:00
01 лип
У Визирській СТГ провели низку патріотичних заходів до Дня Конституції України (фото)13:02
30 чер
У Визирській громаді відзначили День Конституції України (фото)11:10
30 чер
Причорноморське: від звичайних зупинок до яскравих фотозон (фото)10:20
30 чер
У Визирській сільраді відбулося засідання виконкому (відео)13:33
27 чер
Виконком Визирської сільради: благоустрій, безпечна освіта та соціальна підтримка громадян (фото)12:01
27 чер
У Визирській громаді відбудуться концерти до Дня Конституції України15:57
26 чер
У Причорноморському ліцеї відбувся концерт до завершення зміни літнього табору «Енергія літа» (фото)10:00
26 чер
Безпечне літо у Визирській СТГ: спільна відповідальність за чистоту та порядок20:21
25 чер
Анастасія Максимова: про реалізацію проєкту «Культура без бар'єрів» у Визирській СТГ (відео)19:58
25 чер
Літній дитячий табір у Визирському ліцеї об'єднав школярів громади (відео)10:00
24 чер
У Визирській громаді відзначили випускників та нагородили відмінників (фото)12:50
23 чер
Художники у Причорноморському оновлюють автобусні зупинки українськими орнаментами (відео)12:00
23 чер
Літні пригоди у таборі «Веселка»: навчання та розваги для дітей Визирської громади (фото)10:36
23 чер
Мистецтво на зупинках: у Причорноморському створюють візитівку громади з українським колоритом (фото)14:11
22 чер
Вихованці футбольної секції Причорноморського ліцею взяли участь у турнірі до Всесвітнього дня дитячого футболу (фото)12:55
20 чер
Визирський ЦПМСД та Причорноморська амбулаторія шукають молодих спеціалістів (відео)10:00
20 чер
TOP