Станом на кінець 2020 року в Україні налічувалося понад 29 900 сімей, які встановили сонячні панелі. Їхня загальна потужність сягає 780 МВт.
За цей же період 2019 р. нараховувалося близько 22 тис. користувачів, які перейшли на СЕС (сонячна електростанція).
Два року тому їх було у 4 рази менше — лише 7 450 сімей. Оприлюднена статистика свідчить про зацікавленість українців до відновлюваних джерел енергії. Починає змінюватися їхнє ставлення до енергоспоживання на користь «чистої» енергії. Адже встановлюючи сонячні електростанції у своїх домогосподарствах, люди самостійно генерують потрібну їм електроенергію та заощаджують витрати на оплату комунальних платежів.
До трійки регіонів-лідерів за кількістю встановлених домогосподарствами СЕС входять: Дніпропетровська область — 4 184, Тернопільська — 2 512 та Київська — 2 350.
В країні вже побудовані потужності, що виробляють обладнання, зокрема, для СЕС. Так, завод «KNESS» у Вінниці має потужність випуску сонячних панелей на 400 МВт у рік.
У певної частини мешканців населених пунктів новостворених громад, на території колишнього Лиманського району, на дахах власних будинків чи поруч на спеціальних платформах можна також побачити встановлені такі панелі. Сільські господарі, які вже користуються цим обладнанням, позитивно оцінюють його переваги.
Своїми спостереженнями щодо використання сонячної енергії ділиться й мешканка Доброслава Олександра Криниченко, яка проживає по вулиці Миру.
Олександра Криниченко, жителька Доброслава
Давати коментарі на цю тему справа чоловіча. Але моя половинка — фахівець морського профілю. Олексій вже не перший рік, як то кажуть, знаходиться більше на воді, ніж на суходолі. Тож я, як дружина, певною мірою поглиблююсь і в не зовсім жіночу сферу. Все почалося з того, що капітан судна, на якому плаває мій чоловік, проживає в селі Ліски та вже не один рік використовує у своєму домогосподарстві сонячну електростанцію. Він, власне, і заінтригував його зайнятися корисною справою. В серпні 2019 року, на території нашої садиби, було змонтовано три десятки панелей СЕС. Таке, поки що досить вартісне обладнання, за оцінками спеціалістів, може окупити себе десь років через сім. Встановлена сонячна електростанція дає змогу не лише обійтися без використання електроенергії, яка надається відповідними компаніями та тарифи на котру постійно зростають, а й для своїх потреб користуватися виробленою електроенергією на власній садибі, а за її надлишки ще й заробляти додаткові кошти. На сімейній раді, можливо на певний період, ми вирішили усю вироблену нині електроенергію продавати «Обленерго». Звичайно, сонячні електростанції найефективніші в теплу пору року та ще й у ясну погоду. Взимку, безумовно, зменшується кількість часу, протягом якого фотоелектричні модулі можуть отримати сонячну енергію. Тому потрібно навчитися правильно використовувати панелі взимку.
Однак, це не означає, що мінус на термометрі їм абсолютно заважає. Під час роботи панелі гріються, а коли надворі холодно, апаратура не перегрівається і не потребує охолодження, тому й працює не набагато гірше, ніж влітку. Крім того, взимку кут падіння сонячних променів відрізняється від літнього. Ці два фактори, звичайно, впливають на кількість виробленої енергії.
Цьому можна дещо зарадити, якщо при встановленні панелей обрати універсальний кут. Це вже справа за спеціалістами. Не буду стверджувати, що роботою СЕС ми задоволені на всі сто відсотків. Різного роду проблем ще вистачає, але вони з часом будуть подолані. Тут, головне, щоб держава зі свого боку приділяла належну увагу подальшому взаємовигідному розвитку цього виду енергетики на приватних садибах громадян.
Олександра Криниченко вважає, що використання сонячної енергії є економічно вигідним та екологічним. За цією технологією — майбутнє.
Автор: Іван Рафальський.
За матеріалами газети «Слава хлібороба» № 11 (9864).