Генетична модифікація — це внесення змін до набору генів (геном) з метою вироблення в організмі нових властивостей. Колишній керівник Комінтернівської районної агрохімлабораторії Георгій Берило каже, що щодня ми їмо чужі гени, але вони не вливають на нас безпосередньо, бо життя давно перетворилося б на єдиний генний простір.
Колишній керівник Комінтернівської районної агрохімлабораторії Георгій Берило розповів про плюси генетичної модифікації на прикладі медичної сфери.
Георгій Берило, колишній керівник Комінтернівської районної агрохімлабораторії
Візьмемо медичну сферу. На сьогодні є методи лікування за допомогою моноклональних антитіл, вироблених генно-інженерним шляхом з клітин тварин. Вони розпізнають ракові клітини й впливають саме на них. Але виробництво цих антитіл неймовірно дороге, що позначається на ціні ліків, — 1 міліграм коштує десятки тисяч доларів. А якщо використовувати трансгенні рослини, здатні продукувати аналогічні антитіла, лікування стане доступним для широких мас.
Георгій Берило каже, що генна терапія давно увійшла в наше життя.
Георгій Берило, колишній керівник Комінтернівської районної агрохімлабораторії
Простий приклад — діабет. Раніше хворим кололи бичачий або свинячий інсулін, нині — вироблений з бактерій. Загалом багато препаратів створені з ГМО, скажімо, моноклональні антитіла при онкології, той же інсулін. Без них сучасна фармацевтика існувати не може. Якщо ви бачите на пакуванні слово «рекомбінантний» — це ГМО.
Мінуси у тому, що наслідками вживання людиною ГМ продуктів можуть бути алергічні захворювання, порушення обміну речовин, поява стійкості мікрофлори людини до антибіотиків, віддалений канцерогенний, тератогенний та мутагенний ефекти внаслідок безпосередньої дії трансгенних білків.
Найпоширеніші ГМ культури — це соя, кукурудза, пшениця, буряк, тютюн, бавовна, ріпак, картопля, полуниця, городина. Тобто всі харчові продукти, до складу яких входять ці компоненти, можуть містити ГМО. Це стосується і ковбасних виробів та напівфабрикатів. Також ГМО міститься в кондитерських і хлібобулочних виробах. ГМ сою щедро додають у печиво й шоколад, борошно, цукерки й морозиво.
Щодо надпису на продуктових пакуваннях «Без ГМО». Тут має діяти єдина вимога: інформація на тій продукції, яка містить ГМО є обов’язковою і відповідальність за це несе її виробник. У такому випадку величезна роль відводиться органам державного контролю, які мають стояти на сторожі закону.
Нагадаємо, що колишній керівник Комінтернівської районної агрохімічної лабораторії Георгій Берило розповів про деякі важливі моменти боротьби з колорадським жуком.
Автор: Іван Рафальський.
За матеріалами газети «Слава хлібороба» № 34 (9 889).