Перша медична допомога — це найпростіші заходи, які можуть урятувати життя. Найкраще, коли її надають медики. Але це не завжди можливо в умовах війни. У Telegram-каналі МОЗ України розповіли, як надавати першу медичну допомогу.
Перш ніж надавати допомогу, переконайтеся, що вам нічого не загрожує. Той, хто надає допомогу, повинен бути в безпеці.
Перенесіть потерпілого в безпечніше місце, якщо це можливо.
Оцініть, у якому стані постраждалий — у свідомості чи дихає.
Не тисніть на частини тіла пораненої людини.
Щоб з’ясувати, чи людина свідома, можна щось голосно запитати в неї. Наприклад: «З вами все добре?», «Як ви почуваєтеся?»
Немає необхідності перевіряти пульс та дихання, коли людина у свідомості. Якщо потерпілий знепритомнів, оцініть його дихання. Нормальне — це не менше 2-3 видихів за 10 секунд (можна відрахувати 10 секунд, якщо вголос порахувати від 501 до 510). Видих — це один підйом та опускання живота.
Зателефонуйте за номером «103» та викличте швидку допомогу. Якщо потрібно, зверніться до інших екстрених служб — поліції, ДСНС.
Зупиніть критичні кровотечі. Використовуйте для цього кровоспинний джгут, турнікет або тугу пов’язку. На руку або на ногу накладайте їх максимально вище за місце кровотечі. Якщо ви правильно все зробите, кровотеча має зупинитись. Потрібно запам’ятати або записати час, коли ви наклали пов’язку. Наприклад, на відкритій частині тіла потерпілого. Якщо немає засобів для зупинки кровотечі, щільно притисніть рану. Не переставайте тиснути на рану, поки не приїдуть медики або з’явиться можливість накласти джгут/турнікет. Зупинка тиску на рану може стати смертельною для людини.
Перевірте, чи немає у дихальних шляхах сторонніх предметів, блювотних мас. Видаліть їх, щоб відновити дихання.
Якщо після зупинки кровотечі та перевірки дихальних шляхів потерпілий не приходить до тями, починайте робити серцево-легеневу реанімацію. Покладіть потерпілого на спину і закиньте його голову назад. Натискайте посеред грудної клітки двома руками: основу однієї долоні накрийте іншою долонею. Глибина натискання — 5-6 сантиметрів, а частота — близько 100-120 за хвилину.
Поки не приїдуть медики, тримайте пораненого у стабільному положенні на боці. Не залишайте самого постраждалого. Він може зняти джгут чи турнікет, бо йому боляче.