Олександр Налисник – депутат селищної ради Нових Біляр став гостем програми «5 Днів» з Мариною Жуковською.
- Як складалась ваша депутатська доля? Чому Ви спочатку були у раді, потім ні, а потім знову вирішили бути депутатом?
- Я був вперше обраним депутатом селищної ради Нових Біляр у 2010 році, на каденції 2010-2015 рр. Потім я не пройшов і вирішив відійти від політики. Так сталося, що у 2018 році не стало депутата в тому окрузі, де я проживаю. Були призначені довибори. Можливо я би не погодився йти на вибори та деякі політичні процеси, рішення селищної ради підштовхнули мене та я вирішив балотуватися та був обраний.
- Що Ви обіцяли людям?
- Максимальну кількість інформації стосовно роботи ради. В нас це дуже суттєва проблема, рада трошки закритий орган. Обіцяв соціальний захист для пенсіонерів, обіцяв допомогти як депутат, як працівник великого підприємства. Все, що в моїх силах направити на покращення побуту та життя.
- А чому Ви відомий опозиціонер в селищній раді?
- Я себе таким не відчуваю. Я відчуваю себе конструктивним депутатом. Опозиційним мене вважають інші депутати та селищний голова, а також апарат сільради.
- В яких питаннях немає контакту?
- Перш за все, питання землі, стратегічного розвитку, майбутнього. Вони в нас суттєво розходяться з апаратом ради та селищним головою.
- Як Ви бачите майбутнє для Вашого селища?
- Йде реформа децентралізації і селище повинно бути частиною Громади. Громада дає великі можливості для людей. Нинішня влада не захотіла це питання з громадою розглядати. У 2015 році досить інтенсивно проходила інформаційна кампанія щодо варіантів об’єднання і люди зі значною підтримкою поставилися до ідеї об’єднання із селом Визирка та створенням ОТГ. Я акцентую увагу на слові "створення", тому що, якщо ми зараз будемо заходити в Громаду, то ми будемо долучатися. У 2015 році люди проголосували за об’єднання. Селищна рада вирішила, з невідомої причини, призупинити об’єднання, а потім відмовитися взагалі.
- А люди?
- Люди не знають, що їм робити. Перш за все, вони розчаровані. Їм розповідали як все буде добре. Раптом все зупинилося… Тепер всі чекають 2020 року. Апарат селищної ради чекає, що децентралізація зупиниться, а люди чекають, що вона закінчиться і вони отримають все, що їм обіцяли.
- А може Нові Біляри і так живуть добре, без Громади, там багато підприємців, які наповнюють бюджет?
- Нажаль, з 2010 року суттєвого будівництва підприємств не відбувається. Територія, де знаходяться Нові Біляри, - припортово-промислова зона, яка рано чи пізно буде забудована. Але ми повинні розуміти, що будівництво не повинно шкодити життю та здоров’ю людей. В нас відбувається систематичне виділення земель під будівництво підприємств, але вони чомусь не будуються. Можливо тому що вони видаються певним структурам, які не планують будівництво. Одне з останніх рішень – видача землі підприємству, уставний капітал якого складає 1000 грн, на будівництво порту та терміналу з перевантаження вартістю від 50 до 100 млн. доларів. Основні причини маніпуляцій з землею мені відомі.
- Якщо Нові Біляри увійшли б до об’єднання, то важче було б маніпулювати землею?
- Я гадаю, що так. Можна подивитися на той берег, село Визирка. Навіщо ці пункти у Генплані… І прописати два важливі питання: як буде оцінюватися їх майно, як буде оцінюватися їх земля?
- Тобто Ви прибічник Громади та будете відстоювати свою позицію?
- В нас немає іншого шляху. Децентралізація буде. На 2020 рік заплановано об’єднання районів. Це потягне за собою зміну основи територіального самоврядування. А це виключно Громада. Ми вже втратили можливість, ми не створили Громаду. Створити Громаду – це домовлятися! Зараз ми вже будемо долучатися, що це означає? В чужу церкву зі своїм уставом не увійдеш, ви будете долучатися на тих умовах, які будуть запропоновані.
- Які Ваші найближчі плани як депутата?
- Нещодавно, на розгляді бюджету на 2019 рік, вніс пропозицію щодо створення громадського бюджету. Він призначений на реалізацію ідей мешканців селища з розвитку інфраструктури, культурного життя. Нажаль, чомусь наша селищна рада дуже критично відноситься до таких питань.
- Щоб Ви зробили як мешканець селища? Ви знаєте щоб зробили люди за гроші громадського бюджету?
- Я б сказав, що дуже багато роботи. Перш за все культурні питання, невеликі інфраструктурні. Люди повинні долучатися до тієї гойдалки, футбольного поля, до культурних заходів. Кожен повинен відчувати, що це його частина, це піднімає дух, місцевий патріотизм. Громадський бюджет передбачає спільне фінансування, частково з бюджету, частково зі спонсорських благодійних фондів. Зараз, в мене склалося таке враження, що влада морально не готова до такого формату. Напевне за декілька років буде якось інакше, але вже може бути пізно. Соціальна комісія підтримала відповідний проект рішення, проте селищна рада поки що відклала це питання.
- Можливо громадянам села треба зробити висновки з цього приводу і подумати, кого вони будуть обирати наступного разу до селищної ради?
- В тому ж річ, що можливо наступного разу вже не буде селищної ради. Я бачив перспективні плани, - ми все одно йдемо до Визирської громади. Але тепер вже на їхніх умовах.
Для нас дуже важливим є питання відселення населеного пункту, воно дуже болюче. Колись були плани з відселення Одеським припортовим заводом. Однак цей момент припав на розпад СРСР і тоді коштів не вистачило. Наразі, селище не може нормально розвиватись, не враховуючи майбутнього відселення. Новобілярською радою було прийнято Генплан, який передбачає етапи відселення, рамки, конкретні терміни. Проте не встановлено хто буде відселяти, куди, яким чином! Ми не можемо переступити через потреби громади та людей. Я вважаю, треба у цьому документі врахувати декілька важливих питань. Зокрема, як буде оцінюватися нерухоме майно мешканців селища та земля, хто буде проводити цю оцінку. Головне, треба розуміти, коли саме розпочинати цей процес. Чи чекати, коли навколо все забудується підприємствами, а вже потім самотужки вирішувати дане питання? Чи налагоджувати контакти з потенційними забудовниками у санітарній зоні, аби вони взяли на себе соціальне зобов'язання щодо відселення всього населеного пункту? У жодному разі не можна допускати того, аби відселення відбувалось частинами. Лише єдиним комплексом, від першої до останньої вулиці! У нас є позитивний приклад переселення зі Старих Біляр. Майже усі залишились задоволені, адже були враховані інтереси людей.
Ми не можемо поступитися інтересами наших мешканців і залишити у Генплані ті пункти, які є зараз. Коли у 2020 році все ж таки відбудеться об'єднання з Визирською громадою, внести будь-які зміни вже буде складніше. Цей тягар ляже на плечі людей, а не суб'єкта владних повноважень, яким є зараз Новобілярська селищна рада.
Чому не захистити інтереси людей зараз і не внести відповідні зміни до Генплану?
- Бажаємо Вам захистити інтереси людей зараз. Нехай Вас почують, і щось вже почне змінюватись. Дякую за розмову!
Розмову провела Марина Жуковська.