- Наталіє Степанівно, у Вас відділ і управління дуже важливі. Розкажіть, будь ласка, чим Ви займаєтесь, звідки йдуть гроші до бюджету громади?
- Період становлення громади складний? Як він у вас проходить?
З моменту створення громади, ми розуміли, що маючи такий потужний економічний потенціал на цій території, ми будемо мати й значний бюджет. Ми над ним почали працювати з 1 вересня у співпраці з Департаментом фінансів Одеської ОДА та з райвідділом фінансів Лиманської РДА. Ми узгодили дохідну частину нашого бюджету і почали працювати над видатками. Була створена робоча група для формування проєкту бюджету на 2020 рік. Були залучені всі структурні підрозділи, всі заклади, розташовані на території громади. Цей документ було направлено депутатському корпусу. Я вважаю, що це достойний бюджет, де враховано й економічний, і людський потенціал громади.
Ми вдячні тим підприємствам, які розташовані на території, бо саме завдяки їм ми маємо такий потужний бюджет. Це порто-промислова зона, яка дає нам майже 80% надходжень.
- Як охарактеризувати бюджет Визирської громади взагалі. На що він орієнтований?
В першу чергу бюджетні кошти були спрямовані на соціально-економічний розвиток громади. Це складає на сьогодні 234 млн грн, з них 25 млн - це офіційні трансферти. 70% нашого бюджету - це податок на доходи з фізичних осіб, що складає 160 млн грн. Власні доходи - 208 млн грн. Ці кошти направлені на ремонт наявних та будівництво нових мереж вуличного освітлення, на капремонт дорожнього покриття, тощо. І 30% коштів направлено на будівництво об’єктів, також на утримання і проведення ремонту інфраструктурних та житлово-комунальних об’єктів.
На розвиток освіти направлено 60% бюджету. Це і ремонти закладів, і заробітна плата. Наприклад, у Першотравневому НВК заплановано ремонт харчоблоку і системи опалення на суму 6 млн грн. В цілому бюджет розвитку складає 69 млн грн, це понад 30% всього бюджету.
Маючи такі надходження, ми відповідаємо за ефективне використання цього бюджету. Перед підприємцями-платниками податків та перед людьми, яки обрали цю місцеву владу. Тепер вони мають побачити, що таке реформа децентралізації на прикладі заходів з благоустрою та поступовому розвитку інфраструктури у селах громади.
- Що змінилося з прийняттям бюджету на 2020 рік у порівнянні з минулим роком?
- Є така робота, яка інколи непомітна, але дуже потрібна. Наприклад, підготовка проєктної документації, наприклад щодо побудови інженерних комунікацій. На все це потрібно і гроші, й час. Як це пояснити людям?
- А вистачає у Ваших співробітників і часу, і досвіду? Мені розповідали, що вони на початку і вночі інколи працювали, щоб люди отримати заробітну платню своєчасно.
- Тобто зараз період не тільки напруженої роботи, але і навчання?
- У яких галузях, в яких люди повинні вперше побачити зміни - освіта, медицина, соціальна сфера, як виглядає бюджет у цифрах?
Щодо соціальної сфери, ми прийняли програму "Милосердя в дії". Обсяг її складає 4,3 млн грн. Це різні види допомоги, які ми надаємо населенню у скрутних ситуаціях. Вона охоплює всі соціально-незахищені верстви. Наприклад, в нас інваліди першої групи отримують щомісяця 800 грн соціальної допомоги. В минулі роки бюджети Першотравневої та Любопільської сільрад не дозволяли їм планувати такі види допомоги. А у Визирській сільраді ця програма працює вже не перший рік. Зараз це робиться на всіх населених пунктах громади.
В нас створено відділ освіти, молоді та спорту. Йому на баланс вже передано два дитячих садки та три навчальні заклади. Сьогодні педагогічний склад утримується коштом субвенції з держбюджету і додаткової дотації з обласного бюджету на утримання працівників обслужного складу. З нашого бюджету ми додатково доповнили оплату праці педагогічних працівників, обслуговчого персоналу, а саме - шляхом їх преміювання.
По медицині ми разом з комунальною установою Центр надання первинної медико-санітарної допомоги розробили програму "Здоров’я". Вона, в першу чергу, направлена на придбання ліків, яких недостач із-за недофінансування з боку держбюджету, на розвиток громадського здоров’я, на профілактику захворювань, на стимулювання працівників закладів охорони здоров’я. Також в нас є проєкт, який фінансується коштом субвенції з держбюджету на будівництво амбулаторії. 10% до нього співфінансує громада. Зараз на території Визирки вже закінчується будівництво амбулаторії з сучасним обладнанням. Додатково на будівництво господарських будівель ми з бюджету виділили ще 5 млн грн. В майбутньому можливо первинна медицина перейде до компетенції громади, тоді буде проведена робота щодо отримання ліцензії й, я думаю, що в місцевому бюджеті підтримка належного рівня місцевої медицини стане ще одним пріоритетним напрямком.
- І на останнє - Ваші побажання.
Авторка: Марина Жуковська.