З першого погляду може здатися, що вивантажити, або занурити вантаж в трюм досить легко, але це не так. Стивідор повинен володіти аналітичним складом розуму, а щоб отримати цю посаду, доведеться закінчити морський університет за відповідною спеціальністю і, що важливо, зарекомендувати себе грамотним фахівцем. За планування всіх вантажно-розвантажувальних робіт на ТІС несуть відповідальність старші стивідори Олександр Макаров, Олексій Дудко та Аркадій Яценко.
Аркадій Яценко працює на ТІС порівняно недавно, всього три роки, але вже став старшим стивідором на контейнерному терміналі. Свою роботу порівнює з грою в специфічні кубики.
Роботу стивідора для наочності можна порівняти й з грою в тетріс.
Найскладнішою є навантаження генеральних вантажів, з якими старшим стивідором з 40-річним стажем працює Олександр Макаров. Не применшуючи турбот і проблем з іншими видами вантажів, він вважає, що стивідор генеральних вантажів — це своєрідна еліта, адже тут необхідний колосальний досвід і знання.
Особливо складно з кінцевими трюмами, визнає він. Якщо скласти руки човником, то приблизно так виглядає кінцевий трюм. Щоб завантажити таке судно, необхідний величезний професійний і життєвий досвід.
Крім характеристик вантажів, стивідор отримує також інструкцію від відправників з необхідними вантажними роботами на судні. Було б набагато простіше, якби судно просто завантажувалося в пункті А і йшло без зупинок в пункт Б, але зазвичай суда заходять відразу в кілька портів, і в кожному з них також є навантаження і відвантаження, ще й для кількох кінцевих одержувачів. Тому старший стивідор повинен враховувати, крім всіх технічних параметрів, ще й ротацію портів, лотів і порядок відвантаження.
Простій, або помилка виливається в чималі фінансові компенсації. Часом доводиться виправляти і наслідки чужих недоліків.
Практично завжди вдається прийти до спільного знаменника, визнають фахівці, але доводиться застосовувати індивідуальний підхід. Кожне навантаження завжди нестандартне, до кожного судна потрібно підходити по-своєму, тут не можна працювати за шаблоном. Бувають проблеми, але всі вони вирішуються, запевняють фахівці.
За матеріалами газети «Наш TIS», № 8 від липня 2020 року.