Отримання високих врожаїв — це своєрідне мистецтво хлібороба. В землеробстві необхідно грамотно і чітко дотримуватися усього технологічного ланцюжка вирощування кожної культури, робити все, що вимагає сучасна наука, каже Ольга Нікорчук, головна спеціалістка відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва Держспоживслужби в Одеській області.
За словами Ольги Нікорчук, нові сорти істотно перевищують старі за врожайністю та іншими селекційно цінними ознаками. Тому, сортозаміну необхідно проводити протягом одного, максимум двох років. При цьому скоріше і повніше використовуємо біологічні та господарські переваги нового сорту, і, разом з тим, позбавляємося низки хвороб і шкідників, які супроводжували старий сорт.
Ольга Нікорчук, головна спеціалістка відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва Держспоживслужби в Одеській області
Сортооновлення проводиться елітою або першою генерацією в певні строки, прийняті науково-дослідною установою в зоні її діяльності. Строки сортооновлення в тому чи іншому господарстві, за умов високого рівня ведення насінництва, щорічних якісних показників насіннєвого матеріалу, можуть подовжуватися, а при низькій ефективності ведення цієї важливої ділянки роботи, необхідні показники втрачаються вже в перших генераціях.
Ольга Нікорчук каже, що при використанні високоякісного сортового насіння у виробництві протягом багатьох років погіршуються його сортові та насіннєві якості в результаті механічного і біологічного засмічення, ураження хворобами та шкідниками, порушення насінницької агротехніки й умов зберігання.
Ольга Нікорчук, головна спеціалістка відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва Держспоживслужби в Одеській області
Тому кожному агроформуванню в процесі планування слід передбачати прискорене впровадження у виробництво нових продуктивніших сортів та гібридів. Своєю чергою насіння того самого сорту, вирощене в різних умовах, може істотно відрізнятися врожайними властивостями. Добре організоване насінництво, своєчасне сортооновлення, навіть в зоні ризикованого землеробства, можуть сприяти підвищенню врожайності зернових культур на 20%. Це, загалом, забезпечується шляхом збереження чистосортності й господарсько-цінних властивостей сорту. Важливо своєчасно проводити сортооновлення й приділяти належну увагу вирощуванню культур, післязбиральному обробітку та зберіганню насіння. Як свідчить європейський досвід, впровадження у виробництво нових гібридів обумовлює підвищення ефективності зернового виробництва. Сортооновлення у країнах ЄС відбувається протягом 6–10 років новими, більш продуктивними гібридами, стійкішими до несприятливих погодних умов та основних хвороб.
Отже, суб’єктам господарювання необхідно постійно здійснювати впровадження у виробництво високоякісне насіння нових перспективних сортів і високих генерацій, що своєю чергою повинно сприяти підвищенню ефективності виробництва зерна та істотно впливати на рівень його конкурентоспроможності на світовому зерновому ринку.
Нагадаємо, що колишній начальник Комінтернівського райуправління агропромислового розвитку, голова фермерського господарства Володимир Приймак розповів про сівбу озимої пшениці.
Автор: Іван Рафальський.
За матеріалами газети «Слава хлібороба» № 36 (9 891).