Минуло понад два роки, коли в Україні було позначено крайні терміни впровадження системи НАССР на підприємствах харчової галузі, у тому числі й у закладах освіти, де організовано харчування. Головним завданням був аналіз ризиків та проведення контролю за всіма етапами приготування страв та харчових продуктів. За інформацією директорки Визирського ліцею Яни Куліченко, на харчоблоці та у шкільній їдальні завжди дотримувалися суворих правил гігієни для забезпечення якісного харчування дітей. Однак після впровадження системи НАССР тепер безпека харчування гарантується чіткою технологією, виконання якої захищає всіх учасників процесу — працівників харчоблоку та дітей від непередбачуваних ризиків.
Яна Куліченко, директорка Визирського ліцею
Звичайно, ще не все на 100% зроблено, тому що це такий довгостроковий процес, який передбачає навчання працівників й знання відповідних інструкцій. Усьому цьому навчає керівник робочої групи — директор установи, тому ми також повинні мати відповідні знання. Заздалегідь ми вже проходили навчання за цією системою, маємо сертифікати та навчаємо наших працівників.
Загалом у процесі приготування їжі прямо чи опосередковано у Визирському ліцеї беруть участь чотири особи. Це кухар, його помічник, медсестра, яка знімає пробу з вже приготовленої їжі, а також вираховує енергетичну цінність продуктів та страв, і завгосп, який замовляє та приймає продукти, мийні засоби які привозять постачальники. До обов’язків завгоспу Ганни Колкатіної так само входить безпека зберігання продуктів та своєчасна видача їх кухареві для приготування обіду.
Ганна Колкатіна, завідувачка господарства Визирського ліцею
За системою НАССР ми собі визначили 9 критичних точок. У тому числі постачання товарів та їх приймання.
Критична точка — це фаза процесу приготування їжі, яку потрібно контролювати для запобігання небезпеки. Наразі в Визирському ліцеї харчуються 113 дітей. Це учні молодших класів та старшокласники пільгової категорії. Щодня таку кількість повноцінних обідів готує кухарка Оксана Давід, яка працює у цьому харчоблоці близько 15-ти років. З вересня 2021 року роботи у неї додалося, оскільки меню в українських школах збільшили та зробили різноманітнішим. Якщо раніше можна сказати, що готували пізні сніданки, то тепер подають повноцінні обіди.
Оксана Давід, кухарка Визирського ліцею
У нас з’явилися перші страви в меню. Це борщ, бульйон, суп із галушками. Потім ми готуємо другі страви та гарніри до них.
У раціоні школярів з’явилася риба тушкована та запечена, молочні продукти, фрукти й овочі. Натомість тепер тут не подають ковбасу, сосиски та смажену картоплю як шкідливі для дитячого організму харчі.
Оксана Давід, кухарка Визирського ліцею
У нас медсестра щодня розписує меню з рецептурними картками й за цими картками ми готуємо, а завгосп видає продукти.
У зв’язку з підвищеним навантаженням у кухаря з’явилася помічниця. До її обов’язків входить прибирання приміщень, чищення та нарізання овочів, роздача готових страв дітям. Відтепер у харчоблоці впроваджено роздільне збирання сміття, битого посуду, харчових залишків. На кожному етапі приготування страв відбувається прибирання приміщення та всіх поверхонь. Важливим аспектом безпеки приготування страв є зміна одягу кухаря та його помічниці при виході та заході в різні приміщення харчоблоку. А також дотримання всіх протиепідеміологічних норм при роздачі страв.
Яна Куліченко, директорка Визирського ліцею
Дуже важливим є матеріальне забезпечення харчоблоків та їдалень, що також допомагає реалізовувати систему НАССР. Відділ освіти нам у цьому дуже допомагає. Нам придбали новий посуд, баки для зберігання, мийні та дезінфекційні засоби, баки для зберігання води. Щороку нам проводять аналіз води, яку ми використовуємо для приготування їжі дітям.
Також представники відділу освіти Визирської громади організовують семінари для директорів шкіл та закладів дошкільної освіти ОТГ. На такому заході навчають правильно заповнювати документацію, визначенню критичних точок та іншим важливим аспектам впровадження системи НАССР. Останній такий семінар відбувся у жовтні цього року завдяки участі Визирської громади у швейцарсько-українському проєкті «DECIDE».
Нагадаємо, що у селі Дмитрівка Визирської ОТГ тривають масштабні ремонтні роботи зі створення сучасного харчоблоку для місцевої гімназії та закладу дошкільної освіти.
Авторка: Катерина Гончар.