Архів
Квітень 2025 (11)
Березень 2025 (51)
Лютий 2025 (50)
Січень 2025 (35)
Грудень 2024 (32)
Листопад 2024 (47)
ЛАН » Статті » Село Веселе стало першою енергонезалежною громадою України
25 лют 2019, 15:10 Статті

Село Веселе стало першою енергонезалежною громадою України

Село Веселе стало першою енергонезалежною громадою України

  Нажаль 90% міжнародної технічної допомоги, яка призначена для збільшення енергоефективності, в Україні не використовується. Але є й вдалі приклади.

  У 2015 році проект «Енергоефективне село» отримав перемогу у конкурсі «Кращі практики місцевого самоврядування» та був визнаний Кабінетом Міністрів України та Радою Європи як найкращий у галузі енергоефективності, що реалізується у сільських населених пунктах. У 2016 році його було визнано кращим соціальним проектом у галузі енергоефективності, що впроваджується в Україні.

  Серед сільських громад Харківської області було оголошено конкурс. За словами засновника Харківського енергетичного кластеру Станіслава Ігнатьєва, громада може стати енергонезалежною, не використовуючи бюджетні гроші. Усе енергетичне село Веселе – це цілих 12 міжнародних проектів.

  У селі Веселе, що на кордоні з Російською Федерацією, на Харківщині виникла перша енергоефективна громада. Не дивлячись на те, що населення села лише 1800 осіб, сільська громада надіслала вісім проектів для забезпечення себе місцевими енергоресурсами.


 

 

«У першу чергу варто сказати, що там розвинене сільське господарство площею 3 тис. га. На 2,2 тис. га вирощують зернові культури, з яких залишаються стебла», - розповідає засновник Харківського енергетичного кластеру Станіслав Ігнатьєв.

  Мешканці села почали робити брикети зі стеблин, які є важливою біомасою, та мішанки (комиш, кукурудза й сіно).

«І за рахунок цієї місцевої біомаси ми зробили громаду енергонезалежною. Школа споживає соломи для опалення приблизно до 1 тис. га. Решта – залишається невикористаною. У рамках проекту "Польської допомоги" ми придбали лінію, яка брикетує солому. З цих брикетів та завдяки технології утеплення вдалося на 82% зменшити витрати на опалення школи. Повністю поміняли систему опалення, систему освітлення, замінили дах. Інші 1,2 тис. га біомаси, яка збирається, продають селянам. Ми це називаємо "Солома +" . Вартість збирання соломи + 5% амортизації лінії, яка куплена в рамках гранту, і плюс собівартість послуг з її виготовлення» – поділився Станіслав Ігнатьєв.

Сонячна електростанція

  Також була побудована сонячна електростанція для села на 1,2 мВт, для освітлення школи, дитячого садку та сільського клубу.

Для освітлення вулиць були встановлені LED-світильники з авторегулюванням.

«Це перша громада, яку видно з космосу! Цей винахід належить харків'янину. Цю технологію ми профінансували за рахунок гранту від ООН. Під кожним стовпом акумулятори, які закопали на понад два метри, щоб нікому не прийшло в голову їх вкрасти» – похвалився Ігнатьєв.

  Цікаво те, що об'єму акумуляторів повинно вистачити на 24-25 років. Рівень освітлення можна регулювати за допомогою телефону.

 

Місцева амбулаторія

  Наступною енергонезалежною будівлею стала місцева амбулаторія, у якій встановлено тепловий насос, він опалює повністю усю систему.

«За минулий опалювальний сезон ми увімкнули резервний електрокотел тільки на 72 год., оскільки, як пам’ятаєте, в лютому були сильні морози. Увесь час амбулаторія працювала завдяки тепловому насосу. Разом з тим, ми добре утеплили будівлю і зробили на даху сонячну батарею, яка забезпечує електроенергію», - відзначає Станіслав Ігнатьєв.

Біомаса - це невичерпний ресурс. Україна також може її експортувати й заробляти

  В Україні є ринок біомаси, вона постійно дорожчає. Агропідприємства та громади повинні домовитися. Наприклад, у Карпатах це відходи від лісовиробництва. Навколо великих лісопідприємств - терикони відходів, під час вирубування промислового лісу залишається багато гілок, листя тощо. Якщо ялинки переробляти, то можна отримувати десь до 40 мВт/год електричної енергії.

  Засновник Харківського енергетичного кластеру наводить наступні ефективні приклади використання біомаси. Наприклад, у Вінницькій області в селі Северинівка, зробили свій паливний двір: чистять лісосмуги вздовж ланів та доріг і відходи переробляють на щепу. Нею опалюють об'єкти соціальної сфери. На Тернопільщині в селі Борщів вирощують культури, які швидко ростуть, переробляють їх на щепу і повністю опалюють об’єкти сільської громади.

  Станіслав Ігнатьєв вважає, що місцеві агропідприємства зараз можуть стати не тільки агрохолдингами, але й енергохолдингами.

«У них є відходи. Наприклад, гноївка. Це унікальний ресурс, з якого виробляється великий обсяг біомаси. Це також і відходи кукурудзи. Солома – ресурс, щоб виробляти теплову енергію. Екологи говорять, що худобі не буде соломи, люди не матимуть біомаси, яка використовується у сільському господарстві. За тією методикою, що ми використовуємо в дослідженнях, – лише 20% від технічно доступної біомаси, тобто ту, що можна зібрати й перевезти, використовується в енергетичному колообігу. Більше спалюється на ланах, більше заорюється, вона гниє і випускає газ в атмосферу», - С. Ігнатьєв.

  Альтернативні джерела енергії: використання біомаси, теплонасосів, сонячних батарей – це те, що дозволяє не лише економити гроші, але й менше шкодити довкіллю. Для громад це хороший шлях розвитку, потрібні лише бажання та ініціатива.

 

Джерело: decentralization.gov.ua

Друк
Вакцинація під час вагітності: поради лікарів Визирської громади (фото)12:00
04 кві
Вчителька історії з Причорноморського ліцею займається вишивкою бісером (відео)10:00
04 кві
У медзакладах Визирської СТГ проводять вакцинацію вагітних (відео)11:56
03 кві
Вчителька з талантом: бісерне мистецтво Вікторії Урсуленко (фото)10:00
03 кві
У Визирській СТГ нагадали про правила безпеки на дорогах для водіїв мотоциклів та мопедів19:18
02 кві
Як працює ветеранський простір у Визирській СТГ (відео)13:51
02 кві
У Визирській громаді працює секція джиу-джитсу (фото)12:00
02 кві
У Визирській громаді продовжують реалізацію земельної реформи (відео)10:00
02 кві
Ветеранський простір у Визирській СТГ: підтримка ветеранів на новому рівні (фото)14:00
01 кві
У Причорноморському працює секція джиу-джитсу (відео)12:00
01 кві
Земельна реформа у Визирській громаді: нові кроки до розвитку (фото)10:00
01 кві
Захищаючи Україну, загинув військовий з Визирки Вадим Тесля11:27
27 бер
Комунальники проводять роботи з прибирання та оновлення дитячих майданчиків Визирської СТГ17:22
25 бер
День води у Визирській громаді: прибирання лиману та ставків (відео)16:29
25 бер
У Причорноморському відновили пошкоджений вандалами місток у сквері (відео)12:00
25 бер
Визирська громада дбає про водні ресурси: прибирання до Всесвітнього дня води (фото)09:36
25 бер
У Визирці відбудеться виїзний прийом громадян з пенсійних питань17:19
24 бер
Місток у сквері Причорноморського, пошкоджений вандалами, відновлено (фото)13:41
24 бер
Наталія Кириченко: «Депутатська робота — це щоденна робота» (відео)14:00
21 бер
Які щеплення можна зробити у Визирській СТГ безкоштовно (відео)13:00
21 бер
Визирська громада в скорботі: загинув військовий з Визирки Сергій Колесников12:28
21 бер
У Визирській громаді затверджено план заходів з благоустрою на 2025 рік (відео)12:00
21 бер
У медзакладах Визирської СТГ проводять імунізацію дітей та дорослих (фото)11:00
21 бер
Благоустрій у Визирській СТГ: плани на 2025 рік (фото)10:00
21 бер
Обприскування полів у Визирській громаді: важлива інформація для пасічників18:35
20 бер
TOP