Нажаль 90% міжнародної технічної допомоги, яка призначена для збільшення енергоефективності, в Україні не використовується. Але є й вдалі приклади.
У 2015 році проект «Енергоефективне село» отримав перемогу у конкурсі «Кращі практики місцевого самоврядування» та був визнаний Кабінетом Міністрів України та Радою Європи як найкращий у галузі енергоефективності, що реалізується у сільських населених пунктах. У 2016 році його було визнано кращим соціальним проектом у галузі енергоефективності, що впроваджується в Україні.
Серед сільських громад Харківської області було оголошено конкурс. За словами засновника Харківського енергетичного кластеру Станіслава Ігнатьєва, громада може стати енергонезалежною, не використовуючи бюджетні гроші. Усе енергетичне село Веселе – це цілих 12 міжнародних проектів.
У селі Веселе, що на кордоні з Російською Федерацією, на Харківщині виникла перша енергоефективна громада. Не дивлячись на те, що населення села лише 1800 осіб, сільська громада надіслала вісім проектів для забезпечення себе місцевими енергоресурсами.
Мешканці села почали робити брикети зі стеблин, які є важливою біомасою, та мішанки (комиш, кукурудза й сіно).
Сонячна електростанція
Також була побудована сонячна електростанція для села на 1,2 мВт, для освітлення школи, дитячого садку та сільського клубу.
Для освітлення вулиць були встановлені LED-світильники з авторегулюванням.
Цікаво те, що об'єму акумуляторів повинно вистачити на 24-25 років. Рівень освітлення можна регулювати за допомогою телефону.
Місцева амбулаторія
Наступною енергонезалежною будівлею стала місцева амбулаторія, у якій встановлено тепловий насос, він опалює повністю усю систему.
Біомаса - це невичерпний ресурс. Україна також може її експортувати й заробляти
В Україні є ринок біомаси, вона постійно дорожчає. Агропідприємства та громади повинні домовитися. Наприклад, у Карпатах це відходи від лісовиробництва. Навколо великих лісопідприємств - терикони відходів, під час вирубування промислового лісу залишається багато гілок, листя тощо. Якщо ялинки переробляти, то можна отримувати десь до 40 мВт/год електричної енергії.
Засновник Харківського енергетичного кластеру наводить наступні ефективні приклади використання біомаси. Наприклад, у Вінницькій області в селі Северинівка, зробили свій паливний двір: чистять лісосмуги вздовж ланів та доріг і відходи переробляють на щепу. Нею опалюють об'єкти соціальної сфери. На Тернопільщині в селі Борщів вирощують культури, які швидко ростуть, переробляють їх на щепу і повністю опалюють об’єкти сільської громади.
Станіслав Ігнатьєв вважає, що місцеві агропідприємства зараз можуть стати не тільки агрохолдингами, але й енергохолдингами.
Альтернативні джерела енергії: використання біомаси, теплонасосів, сонячних батарей – це те, що дозволяє не лише економити гроші, але й менше шкодити довкіллю. Для громад це хороший шлях розвитку, потрібні лише бажання та ініціатива.
Джерело: decentralization.gov.ua