Країни ЄС дуже відрізняються за шляхами та масштабами децентралізації. Особливості національної політики, чинна інституційна система, а головне - традиції визначають, який шлях децентралізації було обрано. Місцевій владі у Європі делеговані повноваження вирішувати питання щодо будівництва та ремонту місцевих доріг, розвитку громадського транспорту та місцевої економіки, територіальне планування та сфера комунальних послуг, водопостачання та водовідведення, теплопостачання та вивіз сміття - це все формує коло повноважень влади на місцях.
Фото з відкритого джерела. Фото з відкритого джерела.
Фото з відкритого джерела.
Держава може передати місцевій владі відповідальність за шкільну освіту. Варто зазначити, що в питаннях освіти, медицини та соціального захисту місцева влада має дотримуватись загальнонаціональних правил та вимог. Усі громадяни, незалежно від місця проживання, повинні отримували однаково якісні послуги. Фото з відкритого джерела.
Отже, найголовніше завдання децентралізації - більш ефективне розподілення коштів, більш якісне надання послуг, забезпечення економії часу, дбайливе використання людського потенціалу. Досягти такого ідеального результату дозволяє фінансова децентралізація та спроможний місцевий бюджет. Фото з відкритого джерела. Фото з відкритого джерела.
По-перше, громади, більшість доходів у бюджети яких надходять з місцевих податків, зацікавлені і надалі нарощувати ці доходи. В багатьох громадах більшість власних надходжень становлять податки на дохід. Тому вони зацікавлені в привабленні інвестицій та розвитку бізнесу, який і платить ці податки. Фото з відкритого джерела.
Натомість у тих громадах, де левову частку становлять урядові гранти, а не власні доходи, ефект може бути зворотним. Тут місцева влада знає, що в будь-якому випадку вона отримає грант. Тому виникає ризик, що турбуватись про ефективне використання грошей вона буде не завжди. Ще більшим стимулом для наповнення бюджету є можливість самим визначати ставки податків, щоб привабити до громади більше підприємців. Знижуючи оподаткування, виникає можливість залучати більше інвесторів, які розміщують свій бізнес в громаді. І це дуже вигідний симбіоз! Якщо бізнес процвітає, має підтримку та привабливі умови для функціонування, громада теж буде у достатку. Фото з відкритого джерела. Фото з відкритого джерела. Фото з відкритого джерела.
І ще один дуже цікавий факт щодо запозичень. Їх дозволено проводити лише задля інвестування. Для покривання дефіциту місцевого бюджету ніхто цього не може робити, бо в країнах ЄС діють жорсткі правила планування місцевого бюджету. Перевищення видатків над доходами не дозволяється. Й хоча покарання за дефіцит не передбачено, влада на місцях обов'язково дотримується цього правила.
За матеріалами журналу "Децентралізація", №16, вересень 2018 рік.