Ми продовжуємо розповідати про міжнародний досвід децентралізації та розвитку місцевого самоврядування в країнах Європи.
В даний час прийнято виділяти чотири системи місцевого управління:
Англосаксонська модель характерна для англомовних країн: Великобританії, Сполучених Штатів Америки, Канади, Австралії і т. д.
Її відмінна риса – горизонтальне управління: наявність у муніципалітетів певної свободи дій, при якій на місцях відсутні спеціально уповноважені державні особи, які здійснюють керівництво виконавчими структурами влади.
Французька модель застосовується у Франції, у скандинавських країнах, країнах Латинської Америки і т. д. Вона передбачає співіснування вертикалі державного управління і системи горизонтального децентралізованого управління, що займається вирішенням питань життєзабезпечення території. Вона здійснюється за рахунок наявності на місцях державної посадової особи для координації діяльності державних служб і органів місцевого самоврядування.
Німецька модель поширена в Німеччині та Австрії, вона з'єднує риси обох перерахованих вище моделей:
Крім того, в Німеччині, законодавчо забезпечено право громад взаємодіяти по горизонталі, утворюючи різні муніципальні міжгромадські союзи для здійснення спільного управління.
Радянська інтегрована модель була заснована на вертикальному управлінні.
Угорщина
Ще однією країною успішно застосувала принцип децентралізації є Угорщина.
Державне управління в Угорщині:
Місцеве самоврядування:
Згідно з Конституцією, всі органи місцевого самоврядування мають рівні основні права. Муніципалітети відають питаннями місцевого значення в своїх населених пунктах; округи виконують допоміжну функцію, вирішуючи ті господарські питання, які поселення не можуть вирішити самостійно, а також відаючи справами регіонального характеру.
Основні права і повноваження місцевого самоврядування здійснюються представницьким органом, який може делегувати повноваження меру, своїм комітетам, представницьким органам районів міста і органам місцевого самоврядування меншин.
Джерела доходів бюджету місцевих органів:
Витрати місцевих органів влади:
Освіта, охорона здоров'я і соціальне забезпечення є важливими функціями місцевих органів влади, в той час як комунальні послуги, культура і спорт обслуговуються в основному комерційними і позабюджетними структурами.