- Як живе школа зараз, які першочергові завдання зараз стоять?
Роботи було дуже багато, копіткої та необхідної, тому що ми з 1 січня перейшли в громаду Визирської сільради. По-перше, треба було міняти всю юридичну документацію. Це затвердження нових статутів, оформлення документації для отримання штампа, печатки, різних атрибутів, які потрібні нам в роботі. Це справи не одного дня, бо це поїздки до Одеси, до райцентру у Доброслав. Це непомітна робота, але все потрібно було робити терміново, оскільки при переході заробітна плата трошки затримувалася і тут подяка дівчатам з відділу освіти нашої вже Визирської сільради, бо вони сиділи й ночами, щоб люди все ж таки отримали зарплатню.
![]()
- Тобто Ви вже відчуваєте плече поряд?
Так. І якщо вони телефонують і кажуть про якісь деталі, ми терміново відгукуємось, не дивлячись на час, щоб максимально швидко все уладнати.
![]()
![]()
- З 1 січня зміни були не тільки юридичні, але й громада вже зі своїм бюджетом. Що тут на місці зміниться далі?
Переді мною лежить виписка з бюджету на наш навчальний заклад, коли я її побачив вперше, я своїм очам не повірив. Загальний обсяг видатків 8 млн 384 тис. 724 грн. Я дуже давно працюю в освіті й в школі нашій, але про таки кошти ми навіть мріяти ніколи не могли. А починаючи з серпня минулого року, коли вже було ясно, що ми у Визирській громаді, і нам виділили 1 млн 200 тис. грн, то вже було шалене щастя. За місяць зробили те, що роками не робилося - застелили плиткою подвір’я, зробили капремонт початкової школи, ночами працювали, і при цьому якісно, бо ж до вересня залишалися лічені дні, а ми всі хотіли зробити дітям подарунок у вигляді нової школи. Але це невеликий відступ. Цей бюджет нас усіх просто вразив. Загальний обсяг капітальних видатків - 3 млн 400 тис. грн, капітальне будівництво - 500 тис., реконструкція та реставрація - це нова огорожа біля школи, утеплення стін в головному корпусі, реконструкція їдальні. У наших перспективних планах - добудова дитячого садку при школі. Таким чином економляться кошти на другій ставці кухаря, охоронців, техперсоналу, керівництві. Ми вже понад 10 років без садка при школі і це дуже складно. Раніше в нашому садку було два класи, діти там і спали, і їли, і домашні завдання робили. І я хочу перед тим, як йти на пенсію, побачити новий садочок при школі, щоб я залишив після себе таку добру пам'ять для села.
![]()
- Тобто це буде новозбудований садочок?
Тільки так, саме про це йшла мова. І для цього дійсно треба робити реконструкцію харчоблоку, тому що зараз перша початкова школа ходить окремо до їдальні. Проєктно-кошторисна документація покаже, що для цього потрібно і скільки. По неї вже розпочати роботи в цьому році. Ну, і продовжуємо ремонт класних кімнат старшої школи.
![]()
- Це планується такий навчальний комплекс - від дитячого садочку до старшої школи під єдиним керівництвом?
Я вважаю, що це правильно. Наприклад, якщо побудувати садочок в іншому місці, то між садочком та школою буде відстань більше ніж у пів кілометра. Директор не находиться туди-сюди. А з новим санітарним положенням треба мати постійний контроль. Тому комплексом це буде зручніше.
![]()
- Ви спілкуєтесь і з вчителями, з дітьми, з батьками. Відчувають вже жителі Любополя, що об’єднання в громаду щось їм дає?
Батьки запитують, бачать, що зміни є. Коли зробили загальні шкільні батьківські збори й доповіли, скільки коштів витрачено, вони побачили, що зроблено, це ж все наявно показує різницю. І чим більше буде вкладатися в соціальну сферу населеного пункту, тим буде краще. Реформа проходить у всьому, це видно. Зрозуміло, що за один день всього не зробиш. Але все робиться якісно, з утриманням норм пожежної безпеки, санітарних нормативів, оптимальних інженерних рішень.
![]()
- На Вашу думку, яке у керівництва громади відношення до потреб освіти?
Якби керівництву громади було б байдуже, пасивне ставлення, таких би грошей освіта не отримала. Я вважаю, що все ж таки громада правильно зробила, що обрала до керівництва саме цих людей, тому що вони енергійні, мають досвід, бачать перспективу набагато вперед і знають, як робити - а це головне.
- Олександр Всеволодович, скільки років Ви працюєте у сфері освіти?
Директором вже в серпні буде 26 років. А до цього ще вчителем працював 6 років.
- Чи відчуваєте Ви, що це новий етап і нові перспективи для Вашого навчального закладу?
Це зовсім інші діти. Абсолютно! Це наші сільські усі, але це покоління зовсім інших дітей. Якщо для нас раніш був мобільний телефон дивиною, то зараз 5-річна дитинка приходе до підготовчої групи і набагато краще розбирається зі всією технікою, ніж дорослі. І питання такі тобі задає, що дивуєшся, чи може така мала дитина про це розмірковувати.
![]()
- А яким Ви бачите майбутнє школи-комплексу? Зараз мова йде тільки про будівельні роботи. Але у майбутньому буде потрібне сучасне обладнання в цей заклад. Яким воно має бути?
Зрозуміло, що ми хочемо, щоб наші сільські діти, як і міські, навчалися за сучасними комп’ютерами, бо наші тут стоять з 1996 року. Я вже їх возив на ремонт до Одеси, але на них вже навіть комплектуючих немає. Так що я маю надію, що, коли закінчіться робота по доведенню шкіл до нормального виду, а це не тільки стіни, це й електропроводка, й протипожежна сигналізація, багато чого, і потім дійдуть руки й до сучасного оснащення. Бо сучасна освіта - це майбутнє країни.
![]()
- На останнє - Ваші побажання Визирській громаді.
Я хочу побажати нашій громаді, нашим колегам, та і всім громадянам нашої держави міцного здоров’я та терпіння. Ми багато важких часів проходили, і зараз всі труднощі здолаємо, якщо будемо працювати.
Авторка: Марина Жуковська.