У країнах Східної Європи розвиток системи місцевого самоврядування був пов'язаний з прагненням цих держав максимально швидко вступити до Європейського Союзу. У Польщі, Чехії, Угорщині, Словаччині та інших країнах протягом 10 років істотно реконструювали політичні механізми, економічні системи та інститути, а також - практику управління.
Централізована система управління, яка існує в нашій країні, вичерпала себе. Українське керівництво прийняло рішення про початок децентралізації, у зв'язку з угодою про Асоціацію з Євросоюзом.
Процес децентралізації проходить нерівномірно, але є ті, хто зумів правильно втілити реформу у життя. Наприклад, успішні історії про створення ОТГ у Закарпатській області.
Сьогодні ми розповімо про село Невицьке Ужгородського району. Вже декілька років тут втілюють комплекс заходів, які спільно розробляє сільська рада з громадськими активістами. Активно співпрацюючи з закордонними колегами, вони пишуть ґрантові проекти і залучають європейські інвестиції для розвитку благоустрою села.
Михайло Лаба, сільський голова Невицького, який очолює Всеукраїнську Асоціацію сільських, селищних об’єднаних громад, переконує:
За кілька років коштами надходжень із Європи у Невицькому:
- звели Будинок смутку, де жителі можуть попрощатися з рідними та близькими;
- у центрі первинної медико-санітарної допомоги замінили вікна та двері;
- почалася реорганізація освітніх установ села в структуру навчально-виховного комплексу.
Будується міні-спортивний комплекс. Уже облаштували два футбольних поля зі стаціонарною сценою та будинок-трансформер.
А ще сільська рада намагається залучити кошти аби придбати звукову студію для сцени. В Невицькому налагодив роботу центр дозвілля: за два роки створили два колективи художньої самодіяльності.
Наразі важливим є ще один ґрантовий проект – будівництво системи водопостачання та водовідведення на території села.
У населеному пункті втілюють систему сортування відходів. Ідей багато, тому в Невицькому створили цілий відділ, працівники якого займатимуться написанням ґрантових проектів.